En ny oljejätte har tagit plats i Sverige. Efter köpet av Preem kontrollerar VAROPreem större delen av landets raffinering – och satsar nu samtidigt på framtidens biobränslen.
Nya oljejättens maktposition i Sverige – köper nytt bolag

Sedan en dryg månad tillbaka har en ny oljejätte tagit en stor position på den svenska marknaden, då Varo Energys köp av Preem gick igenom och bolaget VAROPreem bildades. Dagens PS rapporterade om affären då den presenterades i mars förra året.
Med detta blev VAROPreem Europas tredje största bolag inom raffinering av olja. I Sverige har bolaget raffinaderierna Preemraff Lysekil och Preemraff Göteborg.
Stor nettoexportör av oljeprodukter
Preem har länge varit Sveriges största producent av petroleumprodukter, särskilt genom Preemraff i Lysekil (tidigare Scanraff) som är en av landet största exportörer, alla kategorier. Sverige har som bekant ingen egen utvinning av råolja, men vi är en stor nettoexportör av oljeprodukter sedan många år tillbaka. Enligt tidigare rapporter från bolaget står de för cirka 80 procent av raffineringskapaciteten i Sverige.
Fram till affären med Varo Energy ägdes Preem av den saudisk-etiopiske affärsmannen Mohammed Al-Amoudi. Nu hamnar i stället Sveriges stora raffineringskapacitet i amerikanska och schweiziska händer.
VAROPreem är ett onoterat bolag baserat i Schweiz, men ägs till 66,6 procent av det börsnoterade amerikanska investmentbolaget Carlyle Group och till 33,3 procent av det Schweiz-baserade stora råvaruhandelsbolaget Vitol.
Svensk som vice vd
Men det finns också svenskar i toppen. Preems tidigare vd Magnus Heimburg är ny vice vd i VAROPreem samt exekutiv vice vd för marknader och kunder. Vd är indiern Dev Sanyal.
Den nya oljejätten satsar också på förnybara bränslen, och presenterade på torsdagen att de ska förvärva samtliga aktier i Sunpine från övriga nuvarande delägare, Södra och Sveaskog. Sunpine är världens största producent av Råtalldiesel, en avancerad biobränsleråvara tillverkad av restprodukter från pappers- och massaindustrin med en anläggning i Piteå.
”Sunpine är ett lönsamt och mycket välskött bolag mitt i den viktiga energiomställningen, och en viktig aktör i svensk och europeisk fossilfri energiförsörjning. Man har byggt strukturer, en värdekedja och ett varumärke som möjliggör hållbar och lönsam tillväxt. Med VAROPreem som ägare ser jag stora möjligheter för Sunpine att fortsätta den tillväxten”, säger Martin Forsén, styrelseordförande för Sunpine i ett pressmeddelande.
Läs även: Ny svenskaffär för Varo – köper Preem
Läs även: Skuggflottan fast i isen – riskerar katastrof i Östersjön





