Grönland vill inte bli någon stor gruvnation. Problemet är att USA vill göra ön till det och är berett att ta till alla medel.
Därför vill Grönland inte bli ett stort gruvland


Mest läst i kategorin
Oro över vad det innebär för miljön och den osäkra ekonomiska avkastningen har varit skälen till att Grönland varit avvaktande när det gäller att bygga ut sina gruvor.
Problemet är att supermakten USA vill åt de tillgångar gruvorna skulle frigöra och att Donald Trump är beredd att ta till vilka medel som helst för att ta över Grönland.
”Jag utesluter ingenting”, var Trumps svar på frågan om han uteslöt militära medel för att ockupera Grönland.
”Vi behöver Grönland för internationell säkerhet. Vi behöver det. Vi måste ha det”, förklarade USA:s ledare.
Att sätta stopp för Ryssland är ”finskälet” för aktiviteten kring Grönland, kontroll över sällsynta jordartsmetaller det reella skälet.
Alla globala stormakter har sneglat mot Grönland och dess mineralpotential, inte minst de senaste åren då efterfrågan på mineralerna ökat i takt med varje ny elbil som registrerats.
Den trenden kommer att fortsätta. FN räknar exempelvis med att efterfrågan på litium, kobolt och koppar kan fyrdubblas till år 2030, skriver Oilprice.
USA:s nya vapen mot Danmark. Dagens PS
Kina dominerar totalt
I dag dominerar Kina marknaden totalt. Enligt internationell energiorganet IEA står Kina för mer än 60 procent av de utvunna magnetiska sällsynta jordartsmetallerna.
Förra året producerade landet mer än 60 procent av världens litium, 40 procent av raffinerad koppar och 70 procent av raffinerad kobolt.
USA, rejält på efterkälken när mineraltåget gått, vill minska sitt beroende av Kina och ser då Grönland som en viktig del av lösningen.
Inte konstigt. En undersökning från 2023 visar att 25 av de kritiska råvaror EU identifierat, finns på Grönland.
USA ökar insatserna på Grönland. Dagens PS

Smälta isar gör gruvor billigare
När vår välorganiserade förstörelse av planeten fortsätter, smälter dessutom isarna vilket på sikt gör landets mineralreserver mer tillgängliga.
”Då blir dessa metaller billigare att få tillgång till. Så dessa ses som långsiktiga investeringar för USA”, säger Caroline Kennedy-Pipe, professor i krigsstudier och specialist på arktisk säkerhet.
Gruvverksamheten på ön har hittills varit begränsad. Lokala geologer har varnat för orealistiska förväntningar på området.
Tidigare denna månad sade Naaja Nathanielsen, Grönlands minister för näringsliv och mineralresurser, att även om viss gruvdrift redan pågår i landet, finns det litet intresse för att man ska bli en stor gruvmakt.
”Grönland ska Inte bli ett stort gruvland”
”Grönland är inte nödvändigtvis intresserat av att vara ett stort gruvland. Vi vill bara ha fem eller tio aktiva gruvor vid varje given tidpunkt”, sade Nathanielsen.
”Jag tror att Grönlands folk verkligen stöder gruvindustrin, vilket är ganska ovanligt när man tittar på andra jurisdiktioner. Men de gör det för att de har förtroende för att vi har en hög miljöstandard och tar hand om lokalsamhällena”, tillade hon.
Dansk USA-bojkott efter Trumps Grönland-utspel. Dagens PS
Grönland pressar väst – flörtar med Kina. Realtid

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.