Dagens PS

Racet om sällsynta jordartsmetaller fortsätter – USA storsatsar

Rare Earth Salts utvinner sällsynta jordartsmetaller som terbium ur använda lysrör.
Rare Earth Salts utvinner sällsynta jordartsmetaller som terbium ur använda lysrör. (Foto: Rare Earths)

Europa släpar efter och USA storsatsar på projekt kring sällsynta jordartsmetaller. Norrmannen Tom Nordvik är delaktig i racet på plats i USA.

Vem ska hinna först i racet över sällsynta jordartsmetaller?

USA vill vinna racet

I nuläget vill USA hinna ikapp Kina där Europa ligger hästlängder efter.

Även länder som Kanada försöker hänga på så gott det går genom bland annat ett nytt projekt i Saskatchewan, där det nu byggs en högteknologisk anläggning ledd av Saskatchewan Research Council.

Återvinning allt viktigare

När det gäller att utvinna jordartsmetallerna har bolagen kommit på nya sätt, där återvinning har blivit ett allt viktigare verktyg.

Ett sådant exempel är amerikanska Rare Earth Salts som utvinner sällsynta jordartsmetaller ur använda lysrör i delstaten Nebraska.

Regeringen storsatsar

Norrmannen Tom Nordvik är näst största ägare i bolaget och enligt honom flödar pengarna in i sektorn från USA:s regering.

”De satsar extremt mycket på självförsörjning i USA. Min upplevelse är att de inte är lika byråkratiska som i Norge och Europa. Den nuvarande amerikanska administrationen är extremt effektiv, de öser pengar över aktörer och lyssnar på branschen”, säger han till Ny Teknik.

Bolaget har mottagit runt 40 miljoner kronor för att bland annat utvinna terbium, en sällsynt jordartsmetall, ur använda lysrör.

Terbium används till att göra magneter i ubåtar, flygplan och missiler värmetåliga.

”Vi har ett betydande lager – tio års produktion av yttrium och terbium i form av lysrör”, säger Tom Nordvik vidare.

En sten som skiftar i grått och lila.
När EU letar efter sällsynta jordartsmetaller vill man helst göra det på hemmaplan. Bild: Magnus Hjalmarson Neideman/SVD/TT

Europa släpar efter

Enligt honom släpar Norge och Europa långt efter länder som USA – som nu verkligen agerar på området – genom att bygga upp ett beredskapslager av sällsynta metaller.

Enligt Nordvik satsar USA ”mellan 95 och 115 miljarder kronor på lageruppbyggnad”.

Europa pratar och USA agerar menar han.

”Jag förstår att vissa saker måste utredas, men när den geopolitiska situationen är som den är nu hade nog fler önskat att det gick snabbare.”

Läs även:

Spararna dumpar ädelmetaller – köper Sverigefonder. Dagens PS

Ädelmetaller rycker upp sig efter blytunga rasen. Dagens PS