Nu blandar sig till och med påven in i debatten om det föreslagna lönepaketet på 1 biljon dollar – ”stora problem”, säger påven Leo XIV.
Påven angriper Musks lönepaket på 1 biljon dollar


Mest läst i kategorin
Teslas styrelse vill som bekant kompensera Elon Musk med 1 biljon dollar.
Ersättningen är kopplad till att Musk når ”operativa milstolpar”. I det ingår bland annat att se till så att den amerikanska elbilsjättens värdering höjs till 8,5 biljoner dollar.
Tanken är att Musk ska klara bedriften att runt tolv miljoner Teslabilar säljs under det kommande årtiondet och att en miljon robotaxlar driftsätts.
Läs mer: Musk lovas enorm ersättning – större än Sveriges BNP DagensPS
Ska sätta eldgaffeln i baken på Musk
Enligt Teslas styrelseordförande Robyn Denholm är syftet med det enorma och hårt kritiserade kompensationspaketet, enkelt uttryckt, att hålla Elon Musk uppmärksam på elbilstillverkarens framtid. Om han inte lyckas uteblir lönepaketet.
Musk har som bekant gjort en kort politisk karriär innan han blev osams med president Trump, han har också i samband med den gjort en rad plumpa utspel som skjutit Teslas försäljning i sank.
Musk är även vd för den sociala medieplattformen X, XAI, rymdbolaget SpaceX och Neurolink.
Förutom Tesla alltså, där han nu ska belönas med en biljon dollar i ett försök från styrelsen att elda på hans engagemang för Tesla.
Senaste nytt
Påven: Då har vi stora problem…
Det här kommenterar nu även påven i en intervju i nyhetssajten Crux, som rapporterar om Vatikanen och den katolska kyrkan.
Påven Leo XIV konstaterar där att vd:ar i dag tjänar 600 gånger mer än vad en genomsnittlig arbetare får i lön.
För 60 år sedan hade vd:ar ”kanske” fyra till sex gånger mer än arbetarna i inkomst.
Och det här är påvens reflektion på nyheten om att Elon Musk kan bli första biljonär genom sin vd-roll:
”Vad betyder det och vad handlar det om? Om det är det enda som har värde längre, då har vi stora problem…”
Ökat gap mellan rik och fattig
Påven tycker det är viktigt att dryfta frågan varför världen är så polariserad, och inte minst märker han hur skillnaden ökar mellan arbetarklassen och de rikaste i samhället.
”Värdet av mänskligt liv, av familjen och värdet av samhället. Om vi förlorar känslan för dessa värderingar, vad spelar då någon roll längre?” Undrar påven i Crux-intervjun.
Läs också: Musk får fantasilön – om han gör Tesla störst Realtid

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.