Dagens PS

Oscar Engelbert viftar bort brottsanklagelser

Engelbert
Oscar Engelbert kallar brottsanklagelserna ogrundade och ser mot, säger han, att rentvå sig. (Foto: Malin Hoelstad/SvD/TT)
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 30 maj 2025Publicerad: 30 maj 2025

Oscar Engelbert ser fram mot, säger han, att “rentvå” sig efter serien av brottsanmälningar mot hans privata bolag, som Di uppmärksammar.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Såväl Skatteverket som tre olika konkursförvaltare har anmält Engelberts privata bolag Parkgate, som gick i konkurs i september i fjol.

Bara en månad senare kraschade lyxbostadsbyggaren Oscar Properties som Oscar Engelbert som bekant också stod bakom.

Läs mer: Oscar Properties i konkurs – skatteskuld blev för mycket Dagens PS

Läs också: Oscars konkurs – nu jublar hyresgästerna Dagens PS

Fyra anmälningar inlämnade till EBM

I efterdyningarna av konkurserna har fyra anmälningar om misstänkte brott lämnats in till Ekobrottsmyndigheten, EBM, och som riktar sig mot Engelberts havererade bolagssfär, uppger Dagens Industri.

I korthet rör anmälningarna, var för sig, moms, misstänkt bokföringsbrott och borgenärsbrott men det talas även om misstankar om bedrägeri, urkundsförfalskning och förskingring.

Statsåklagare Carl Asterius vill med hänvisning till sekretess i ärendet inte berätta för Di om han vidtagit några åtgärder mot bakgrund av anmälningarna.

Läs mer: Oscar Properties-grundarens lyxvåning genomsökt av kronofogden Dagens PS

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
PS Partner

För många IT-projekt misslyckas – här är misstagen du måste undvika

22 maj 2025
Relevance släpper kvartalsrapport
Spela klippet
PS Partner

Rekordstart för Relevance – ”Q1 är normalt en mardröm”

15 maj 2025

Engelbert: Anklagelserna är ogrundade

Oscar Engelbert säger å sin sida till tidningen att anklagelserna är ogrundade.

“Eftersom dessa eventuellt kan komma att leda till en förundersökning vill jag inte föregripa rättsprocessen genom att föra diskussion i media. Jag ser dock fram emot att få möjligheten att bemöta och rentvå mig från samtliga anklagelser”, säger fastighetstoppen i artikeln.

Läs även: Oscar Properties konkurs: Pengarna var slut redan 2022 Dagens PS

Missa inte: Oscar Engelbert rasar – polisanmäld av Erik Selin Dagens PS

Läs vidare: Engelbert pressas av nya brottsanmälningar Realtid

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS