Nokia redovisar ett klart starkare resultat än väntat för andra kvartalet, drivet av bolagets satsning på utrustning till AI-datacenter. Rapporten ses som ett kvitto på att den finska telekomjätten är på väg att bli en betydligt bredare AI-infrastrukturleverantör.
Nokia överraskar positivt: AI-satsning ger resultat

Nokias justerade rörelseresultat steg med 18 procent till 434 miljoner euro under andra kvartalet, klart över analytikernas snittprognos på 382 miljoner euro.
Omsättningen ökade med 8 procent till 4,8 miljarder euro, i linje med förväntningarna.
”Efterfrågan är fortsatt stark, medan utbudet fortsätter att vara branschens huvudsakliga begränsning, vilket får våra kunder att lägga längre beställningar”, sade vd Justin Hotard i rapporten.
AI-affären kan växa
Sedan Hotard, tidigare chef för Intels datacenter- och AI-verksamhet, tillträdde förra året har Nokia genomfört en omfattande omställning bort från beroendet av den mogna telekommarknaden.
Cloud- och AI-affären utgör i dag omkring 8 procent av koncernens omsättning, ett segment Nokia bedömer kan växa med 27 procent årligen fram till 2028.
Köper chipfabrik
Som en del av strategin har Nokia ingått ett definitivt avtal om att förvärva NXP Semiconductors chipfabrik i Chandler, Arizona.
Nokia planerar att inledningsvis hyra produktionskapacitet från tidigt 2027, för att sedan ställa om anläggningen till tillverkning av indiumfosfid-halvledare för optiska komponenter, innan hela anläggningen övertas fullt ut när affären väntas slutföras under första kvartalet 2029.
Kompletterar ny fabrik
Satsningen kompletterar Nokias nya fabrik i San Jose, som väntas börja producera under fjärde kvartalet 2026.
Man planerar även för en tiofaldig utökning av test- och paketeringskapacitet i Pennsylvania från tredje kvartalet i år.
Effektivisering pågår
Samtidigt fortsätter Nokia sitt effektiviseringsprogram, med personalneddragningar i Europa och kostnadsbesparingar på upp till 1,2 miljarder euro under året.
Kostnaden för omstruktureringen beräknas ligga på omkring 200 miljoner euro.
Samarbete med Nvidia
En vecka före kvartalsrapporten lanserade Nokia, tillsammans med Nvidia, en ny AI-driven nätverksteknik kallad AI-RAN.
Enligt bolagen kan den fördubbla mängden data operatörer kan överföra över samma radiospektrum.
Operatörer kan uppgradera
Plattformen fungerar med både 4G- och 5G-nät och kan senare uppgraderas till 6G, vilket gör det möjligt för operatörer att förbättra sina nät via mjukvaruuppdateringar snarare än dyra hårdvarubyten.
Minst nio operatörer, bland dem Vodafone, är kopplade till lanseringen. ”AI-RAN gör nätverket intelligent och för ut AI i den fysiska världen”, sade Hotard vid lanseringen.
Nvidia investerar i Nokia
Kopplingen till Nvidia går längre än ett produktsamarbete. Förra hösten investerade chiptillverkaren en miljard dollar i Nokia för en ägarandel på 2,9 procent.
Den satsningen fick Nokia-aktien att stiga över 20 procent på nyheten.
Mjukvara slår hårdvara
Hotard ser även en förändrad affärsmodell inom radionätverk, där mjukvaruabonnemang gradvis ska bli en viktigare intäktskälla än traditionell hårdvaruförsäljning.
Nokia upprepar sin prognos för helåret 2026, ett justerat rörelseresultat på mellan 2,0 och 2,5 miljarder euro.





