Det var länge en stabil inkomstkälla: Åk till Norge, jobba hårt och kom hem med fickorna fulla av dyra norska kronor. Men det blir allt ovanligare.
Norska drömmen spricker: Färre och färre vill jobba i Norge


Mest läst i kategorin
En dramatisk vändning på den norska arbetsmarknaden oroar nu norska arbetsgivare. På bara ett år föll antalet arbetskraftsinvandrare med cirka 30 procent.
Att flytta till Norge för att jobba var länge ett helt naturligt inslag bland unga svenskar. Vad händer när det traditionella löneparadiset tappar sin dragningskraft?
Läs även:
Tre av fyra vill ha Sverigepris på el – har tröttnat på kaoset. Dagens PS
Polens ekonomiska succé tömmer Norge
Redan förra året rapporterade Sveriges Radio att svenskar slutar att jobba i Norge. Färre och färre jobbpendlar till grannlandet. Och det är inte bara svenskarna som skippar jobb i Norge.
Polens ekonomiska framgång har också slagit mot arbetskraftsinvandringen till landet.
För bara 10–15 år sedan var arbetslösheten hög i Polen, och lönerna räckte knappt till, rapporterar norska ABC. Nu är Polen på väg att passera Japan i köpkraft per person, och arbetslösheten ligger nere på låga tre procent.
Jämför det med Sveriges nästan 9 procent. I Norge är omkring 4,5 procent arbetslösa.
Polens BNP per capita har tredubblats de senaste 30 åren, mycket tack vare landets EU-medlemskap och den hjälp man fått från unionen.
Polen har gått från att vara ett land som man lämnade, till ett land som man flyttar till för att jobba.
Senaste nytt
Den norska kronan har tappat sin glans
För svenskar och andra EU-medborgare är ekonomin ofta den viktigaste drivkraften att jobba i Norge. Men en faktor som slår hårt mot Norges attraktionskraft är den svaga norska kronan.
För tio år sen var en norsk krona värd drygt 20 procent mer än en svensk. I dag är den värd nästan 10 procent mindre.
Och mot den polska zlotyn har den norska kronan försvagats med över 40 procent på tio år.
Det gör att vinsten med att arbeta i Norge försvagas för migranter. Även svenskar upplever att det inte längre är lika lockande att jobba i Norge, särskilt inom vård och bygg.
Hela Europa slåss om samma kompetens
Att Norge tappar arbetskraft är en del av ett större europeiskt mönster. Hela Europa tampas med demografiska utmaningar och konkurrerar om samma kompetens.
Hela 99 procent av alla verksamheter i EU rapporterar att de har problem att rekrytera rätt kompetens.
I Norge har invandrare blivit den nya arbetarklassen, som fyller de fysiskt tunga jobben med låga löner och få karriärmöjligheter. Forskning visar dessutom att många känner sig som ”andra rangs medborgare” och har svårt att bli integrerade.
Forskning visar också att det är de högst utbildade som oftast lämnar Norge. Om inte Norge (och andra nordiska länder) lyckas locka och behålla arbetskraft, riskerar branscher som industri, hälsa, omsorg och bygg att stå utan personal när konjunkturen vänder upp.
Läs även:
Därför drar svenska kronan ifrån den norska – expert: ”Het”

Nyfiken redaktionschef som bevakar börs- och finansnyheter med ett särskilt intresse för det internationella perspektivet. Trivs särskilt bra med att skriva oberoende och kostnadsfria nyheter för en bred men intresserad publik.

Nyfiken redaktionschef som bevakar börs- och finansnyheter med ett särskilt intresse för det internationella perspektivet. Trivs särskilt bra med att skriva oberoende och kostnadsfria nyheter för en bred men intresserad publik.

När världsledande forskningscenter väljer att vara med i utvecklingen är det ofta ett tecken på något större. Active Biotech går nu in i sin mest spännande fas. Läs mer om emissionen.












