IMF-chefen Kristalina Georgieva uppger att fondens nya prognoser, som presenteras nästa vecka, visar fortsatt relativt stark global tillväxt och motståndskraft mot handelsschocker.
IMF spår fortsatt stark världsekonomi

Det här säger Kristalina Georgieva i en intervju med Reuters, berättar Finwire.
En faktor som gör att Internationella valutafondens prognoser kan justeras något uppåt är att de negativa effekterna av Trumps handelstullar blivit mindre än befarat.
IMF varnar för ökade risker på nedsidan
Den globala ekonomin är samtidigt inte undantagen risker, dessa har ökat enligt IMF-chefen främst på grund av geopolitisk oro och snabba teknologiska skiften.
Kristalina Georgieva pekar på risken för finansiell stress om stora investeringar i artificiell intelligens, AI, inte ger väntade produktivitetsvinster, samt att många länder har för svaga reserver inför nya chocker.
IMF:s uppdaterade World Economic Outlook väntas publiceras den 19 januari.
I den senaste prognosen från oktober höjde IMF prognosen för 2025 medan 2026 lämnades oförändrad, framgår det.
Läs också: IMF-chefen: ”Farorna för handeln överdrivna” DagensPS
Läs även: IMF-chefen: ”EU behöver en tsar” Realtid






