Dagens PS
Bybit

En ny standard

Ex-diplomat: Misslyckande "ganska pinsamt för Ryssland"

pinsamt Ryssland
Ryssland har misslyckats med sina strategiska mål, vilket är "ganska pinsamt" för Ryssland enligt ex-diplomaten William Courtney. (Foto: TT)

Ryssland har misslyckats med sina strategiska mål under kriget i Ukrainas 100 första dagar – något som är ”ganska pinsamt för Ryssland” och kan leda till Vladimir Putins fall, enligt William Courtney, adjungerad senior fellow vid Rand Corporation.

William Courtney, som också tidigare varit USA:s ambassadör i Georgien och Kazakhstan, säger till CNBC att Rysslands ”speciella militäroperation” som inleddes den 24 februari är ett rejält misslyckande för Ryssland.

”Under 100 dagar har ryssarna dragit tillbaka sina mål åtminstone taktiskt, kanske inte strategiskt, ganska mycket. Det ursprungliga målet var att ta tre större städer: Kiev, Charkiv och Odessa. Ryska trupper var tvungna att dra sig tillbaka från Kiev och Charkiv. Och de har inte kunnat komma nära Odessa”, säger han till CNBC.

”Så (misslyckandet att uppnå) dessa stora mål är verkligen ganska pinsamt för Ryssland. Just nu koncentrerar ryssarna sina styrkor i Donetsk, men det som är intressant är att ukrainska styrkor har kunnat återta vissa delar av Donetsk under de senaste dagarna”

Courtney säger också att det finns en chans att misslyckandet kan leda till att Rysslands president Vladimir Putin faller.

”Det kan bli ett regimskifte i Ryssland. Den intensiva press som västerländska sanktioner börjar sätta på den ryska ekonomin i kombination med bakslag på slagfältet kan orsaka … folkliga oroligheter, strider i eliten”, säger William Courtney till CNBC.

Läs även: Putins troll erkänner: Ryska armén suger – utrensning pågår

Daniel Jacobs

Journalist som nu har fokus på börs och finans, med extra förkärlek för makroekonomi, geopolitik och råvaror.

Daniel Jacobs

Journalist som nu har fokus på börs och finans, med extra förkärlek för makroekonomi, geopolitik och råvaror.