“Jag tror att det finns en chans att de verkliga siffrorna kommer att försämras snart”, säger JPMorgans vd Jamie Dimon om USA:s ekonomi.
Bank-vd:n varnar för fall i USA:s ekonomi


Mest läst i kategorin
Dimon målar upp det dystra scenariot för den amerikanska ekonomin på en konferens i regi av Morgan Stanley
JPMorgans vd slår fast att stimulanserna som tidigare stöttat ekonomin, särskilt under pandemin, avtagit och det gör att finanserna nu är mer sårbara.
Jamie Dimon tror att det kan komma en nedgång i ekonomin de närmaste månaderna.
Allt enligt CNBC som uppger att förtroendet för den amerikanska konsumtionen och företagandet sjunkit under Trumps presidentskap.
Dimon hoppas att nedgången i USA begränsas
Trots det har USA hittills i år upplevt tillväxt i sysselsättningen och även konsumtionen. Men betydelsen av det tonar Jamie Dimon ner och hans bedömning är att ekonomins så kallade mjuklandning framöver kommer att se svagare ut.
“Sysselsättningen kommer att sjunka lite. Inflationen kommer att gå upp lite. Förhoppningsvis är det bara en liten bit”, spår JPMorgan-toppen.
Han tillade att lägre invandringsnivåer komplicerar bilden.
Läs också: Dollarn dyker när USA:s inflation överraskar Dagens PS
Bankchefen varnar för kreditmarknaden
Jamie Dimon har varit JPMorgans högste chef sedan 2006 och han varnade även i sitt tal för privata krediter.
Detta har enligt CNBC blivit “en blomstrande verksamhet på Wall Street och ses som ett potentiellt orosområde i händelse av en lågkonjunktur”.
Dimon förklarar att riskerna med privata krediter är olika för banker – som radar upp affärerna och sedan flyttar dem från sina böcker – och för investerare som letar efter långsiktig avkastning från tillgångsklassen.
“Tror jag att det är en bra tid att köpa krediter om jag var fondförvaltare? Nej. Jag skulle inte köpa krediter i dag till dessa priser och spreadar”, säger Dimon.
Nyligen varnade Dimon för att stagflation hotar USA.
Läs mer om det: JPMorgans vd varnar för stagflation i USA Dagens PS
Missa inte: Finansministerns känga: “Dimon har aldrig haft rätt” Realtid

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.