“Det är inte förvånande”, säger Torbjörn Isaksson, chefsanalytiker på banken Nordea, till TT om kronans svaga starta på nya året.
Kronans klena start – ingen skräll


Mest läst i kategorin
Under mellandagarna ryckte kronan upp sig rejält och en dollar kostade då 9:90 kronor.
Nu står dollarn i 10:29 kronor medan euron kostar 11:28 kronor.
Missa inte: Press på Riksbanken: “Inflationen kan bli för låg” Dagens PS
Kronans förstärkning under hösten och före årsskiftet ska inte överdrivas, menar Nordeas chefsanalytiker Torbjörn Isaksson som talar om “en guppig resa” för den svenska växelkursen.
Han tror det finns utrymme för ytterligare krontapp, säger han till TT på SvD.se men tillägger att prognosen är att kronan “blir mer stabil och stärks under 2024”.
Han får mothugg av Stefan Mellin, chefsanalytiker på Danske Bank, som säger till nyhetsbyrån att kronan troligen faller ytterligare, dock inte till fjolårets rekordsvaga nivåer.
Kronans öde vilar nu i mångt och mycket i händerna på ECB och Fed och de stora centralbankernas räntebesked inom kort.
Här kan du följa den svenska kronkursen i realtid.
Läs vidare: Förlorat 80 miljarder: “Hade inga speciella känslor” Dagens PS
Läs mer: Gardell: Svenskarna har förlorat 13 000 miljarder Dagens PS
Läs också: Svenska kronans öde – experter allt mer oense Dagens PS

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet









