Dagens PS

Jack Ma tillbaka i Kina efter ett år på "flykt"

Jack Ma
Alibabas medgrundare Jack Ma har återvänt till Kina efter nästan ett år på "flykt" utomlands. (Foto: TT)

Efter ett år på vad som liknats vid en flykt uppges Alibabas medgrundare Jack Ma nu ha återvänt till Kina.

Ma tog bladet från munnen och riktade kritik mot de kinesiska myndigheternas tillslag och kontroller av inhemska teknikbolag i spåren av Kinas tidigare strikta noll-covid-politik.

Efter det gick han upp i rök och länge var det oklart var den kinesiske miljardären tagit vägen innan det framkom att han dykt upp i Japans huvudstad Tokyo.

Läs mer om det: FT: Kinas riking bor i Tokyo

Läs även: Försvunna Ma har setts i Hongkong

Nu, efter nästan ett år utomlands, har Jack Ma enligt initierade källor återvänt till Fastlandskina, skriver The Wall Street Journal.

Kinas ledarskap uppges ha gjort ansträngningar för att få Ma att återvända till landet.

Jack Ma ska ha firat månens nyår i Hongkong

Han ska nu ha kommit tillbaka till Kina de senaste dagarna och enligt uppgift har han bland annat firat månens nyår i Hongkong.

Där utöver ska Ma, som även var vd för Alibaba, ha varit på besök både i Singapore och Australien.

Jack Ma Foundation och Alibaba har inte kommenterat uppgifterna ovan, enligt WSJ.

Läs också: Jack Ma ger upp kontrollen i Ant Group

Läs mer: Kinesiska miljardärer försvinner – sänker landets förtroende

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.