Dagens PS

"Intressant ingångsläge"– köpråd för Wallenbergs aktie

Marcus Wallenberg till vänster, ordförande i familjens bolag FAM, här fotograferad på SEB:s årsstämma.
Marcus Wallenberg till vänster, ordförande i familjens bolag FAM, här fotograferad på SEB:s årsstämma. (Foto: Fredrik Sandberg/TT)
David Ingnäs
David Ingnäs
Uppdaterad: 15 maj 2025Publicerad: 15 maj 2025

Aktien var en av de svenska bolagen vars kurs drabbades allra hårdast av Trumps tillkaos. Nu delar Aktiespararna ut ett köpråd efter raset.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

“Vi ser ett intressant ingångsläge i aktien, då osäkerheten kring USA:s tullpolitik har pressat värderingen till historiskt låga nivåer”, skriver föreningens börsexpert Sebastian Lang.

Läs även: Experten: Aktien har mer att ge trots kursuppgången – Dagens PS

Ägs av familjen Wallenbergs stiftelser

Den 8 april, en knapp vecka efter att det stora tullraset utlöstes den 2 april, pekade Aktiespararna ut verkstadsbolagets SKF som den största förloraren på svenska börsen.

“SKF (börskurs SKF) är den storbolagsaktie som fallit mest den senaste månaden påverkad av såväl tullar som risk för konjunkturnedgång, en starkare krona och specifikt försäljning mot fordonsindustrin. Aktien är på en månad back 29 procent och på ett år 25 procent”, skrev Aktiespararna då.

Största ägare i SKF är familjen Wallenbergs stiftelse FAM som kontrollerar 29,1 procent av rösterna.

FAM ägs enligt bolaget själv av de tre största Wallenbergstiftelserna – Knut och Alice Wallenbergs Stiftelse, Marianne och Marcus Wallenbergs Stiftelse och Stiftelsen Marcus och Amalia Wallenbergs Minnesfond – via ägarbolaget Wallenberg Investments AB.

ANNONS

Senaste nytt

Relevance släpper kvartalsrapport
Spela klippet
PS Partner

Rekordstart för Relevance – ”Q1 är normalt en mardröm”

15 maj 2025

Återhämtat sig från botten

Den 9 april, dagens efter Aktiespararnas genomgång, bottnade SKF:s aktie på 163 kronor.

ANNONS

Sedan dess har kursen gått starkt och är nu uppe på 207 kronor.

Det är dock fortfarande en bit under de 241 kronor som aktien noterades för i början av mars och Aktiespararna ser som sagt att det är köpläge i en ny analys trots den starka återhämtningen senaste månaden.

“Glädjande är att den positiva lönsamhetstrenden har fortsatt även i början av detta året, och den justerade rörelsemarginalen förbättrades under januari – mars med 0,1 procentenheter till 13,5 procent”, lyfter Aktiespararnas analytiker fram.

Aktien ska delas i två

En möjlig trigger framåt på sikt är också att SKF i oktober meddelade att man förbereder en avknoppningen av sin fordonsverksamhet.

“1926 knoppade vi av något som blev Volvo. Hundra år senare skapar vi en ny fordonsverksamhet – det är industrihistoria”, sa SKF:s vd Rickard Gustafson när beslutet offentliggjordes.

Svenska industrijättens historiska nysatsning

Senaste gången industrijätten SKF knoppade av en fordonsverksamhet resulterade det i Volvo. Framtida får utvisa om detta mynnar ut i en likartad succé.

Aktiespararna tror att separationen kan bidra till förbättrade marginaler men skriver också att det sannolikt bli svårt för SKF att visa en betydande vinsttillväxt i år. 

Riktkursen anges ändå till 250 kronor på ett års sikt.

ANNONS

Läs även:

Jacob Wallenberg rycker ut till Ekholms försvar – igen – Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
David Ingnäs
David Ingnäs

Bevakar börs, finans och sparande på Dagens PS. Skriver om både svenska och utländska aktier och marknadsplatser. Bevakar såväl små som stora företag med särskilt fokus på investeringstrender som påverkar breda grupper av sparare. Håller ett särskilt öga på snacket på finanstwitter.

David Ingnäs
David Ingnäs

Bevakar börs, finans och sparande på Dagens PS. Skriver om både svenska och utländska aktier och marknadsplatser. Bevakar såväl små som stora företag med särskilt fokus på investeringstrender som påverkar breda grupper av sparare. Håller ett särskilt öga på snacket på finanstwitter.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS