Runt om i världen skålar många människor i champagne på nyårsafton. För många i branschen är det dock tuffa tider.
Inget gott år för champagne-branschen – plågas av problem


Mest läst i kategorin
Försäljningen av champagne når som vanligt sin kulmen kring jul och nyår.
Men bakom de stigande siffrorna döljer sig en bransch som under senare år dragits med allvarliga problem.
Kritik mot hur säsongsarbetare behandlas och tuffare villkor för handeln har bidragit till att kasta en skugga över den franska prestigedrycken, skriver CNBC.
Flera arbetare dog
Varje år rekryteras omkring 120 000 säsongsarbetare för att skörda druvor på drygt 34 000 hektar vinodlingar i Champagne-regionen.
Skörden pågår under ett fåtal intensiva veckor och är starkt beroende av tillfällig arbetskraft. En stor andel av arbetarna är utländska migranter, ofta med oklara eller osäkra anställningsförhållanden.
Under de senaste åren har upprepade avslöjanden om exploatering, undermåliga boendeförhållanden och bristande säkerhet skadat branschens anseende.
Särskilt uppmärksammat blev skördearbetet under värmeböljan 2023, då flera migrantarbetare avled.
Senaste nytt
Avslöjade tuffa förhållanden
Rättsprocesser som följde blottlade systematiska missförhållanden, inklusive människohandel och användning av mellanhänder som försvårade insyn i arbetsvillkoren.
Samtidigt pressas champagneproducenterna av svagare marknadsutsikter.
Skörden 2024 gav lägre än genomsnittliga volymer efter frost på våren och en regnig sommar, medan 2025 års skörd bedömdes hålla hög kvalitet tack vare gynnsammare väder.
Intern splittring
Trots detta har efterfrågan globalt minskat i takt med sjunkande alkoholkonsumtion.
Leveranserna har fallit två år i rad och ytterligare motvind väntas till följd av amerikanska tullar på EU-varor, vilket särskilt drabbar exporten till USA.
Inom branschen pågår även interna konflikter.
Fackliga organisationer har varslat om strejker vid flera stora champagnehus efter inställda bonusutbetalningar och krav på högre löner.
Skadat ryktet
Det speglar ökade spänningar mellan kostnadskontroll och arbetsvillkor.
Branschorganisationen Comité Champagne har medgett att rättsfallen skadat regionens rykte och lanserat handlingsplaner för att förbättra arbetsmiljö, boende och tillsyn under skörden.
Flera större producenter har också investerat i nya personalbostäder och tydligare rutiner, men det återstår att se i vilken utsträckning reformerna får genomslag i praktiken.
Läs mer: Europas banker står inför jobbslakt med ny teknik. Realtid

Johannes Stenlund är en journalist som bevakar ekonomi, näringsliv och politik för Dagens PS. Särskilt intresserad av internationell handel, råvaror, utvecklingsfrågor och politisk ekonomi. Har tidigare skrivit om utrikespolitik och ekonomi för flera svenska tidningar. Trivs både med att förklara det stora sammanhanget och att bevaka den lilla händelsen på plats. Kontakta Johannes Stenlund här.

Johannes Stenlund är en journalist som bevakar ekonomi, näringsliv och politik för Dagens PS. Särskilt intresserad av internationell handel, råvaror, utvecklingsfrågor och politisk ekonomi. Har tidigare skrivit om utrikespolitik och ekonomi för flera svenska tidningar. Trivs både med att förklara det stora sammanhanget och att bevaka den lilla händelsen på plats. Kontakta Johannes Stenlund här.











