Dagens PS

H&M: Familjen Persson köper aktier för 1,4 miljarder

Familjen Persson
Stefan Persson. (Foto:Emma-Sofia Olsson/SvD/TT):
Isabel Hallqvist
Isabel Hallqvist
Uppdaterad: 01 feb. 2023Publicerad: 01 feb. 2023

Familjen Persson, som är huvudägare i modekedjan H&M, köper aktier i företaget för cirka 1,38 miljarder kronor. Beskedet kommer bara några dagar efter att aktien stigit på Stockholmsbörsen. 

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Det har varit några besvärliga år för modejätten H&M. Men nu tycks vindarna ha vänt, enligt bland annat Danske Bank och Ålandsbanken, som har en positiv syn på företagets utveckling. Och när Stockholmsbörsen öppnade i måndags steg aktien med 3,0 procent, vilket Dagens PS rapporterade om.

Nu har även huvudägaren, familjen Persson, gjort en miljardaffär och köpt aktier i modekedjan för 1,6 miljarder kronor, vilket kan indikera att även de har en positiv syn på H&M. Det rapporterar Affärsvärlden. 

Mellan den 27 januari och 1 februari har familjen Perssons ägarbolag Ramsbury Invest köpt 10,9 miljoner B-aktier i H&M. Aktierna köptes till ett genomsnittspris på 126,57 kronor per aktie, vilket blev ett köp på cirka 1,38 miljarder kronor. Affären gjordes på Nasdaq Stockholm, utanför handelsplats, enligt Finansinspektionens insynsregister.

Under det fjärde kvartalet 2022 rasade modekedjans vinst med 87 procent.

Läs även: H&M vänder uppåt: ”Det värsta kan vara över”

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Isabel Hallqvist
Isabel Hallqvist

Reporter på Dagens PS med fokus på ekonomi.

Isabel Hallqvist
Isabel Hallqvist

Reporter på Dagens PS med fokus på ekonomi.

ANNONS
Laddhybrid-kampanj hos Volkswagen
Volkswagen logo

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.  


Se alla kampanjmodeller här!
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS