Dagens PS
Bybit

En ny standard

Hård press på Thedéen: Svik inte hushållen

press
Riksbankschef Erik Thedéen uppmanas att inte svika hushållen utan sänka räntan i maj efter fredagens inflationsskräll. (Foto: TT)

Inflationsskrällen sätter press på Riksbanken och i en analys skriver Placera att det blir ”svårt för Riksbanken att undvika en räntesänkning redan i maj”.

Dagens PS har under fredagen berättat om det överraskande inflationsfallet och att förste vice riksbankschef Anna Breman i dag upprepar i ett tal i dag på ett seminarium hos Danske Bank sin bedömning från Riksbankens penningpolitiska möte i mars att ”styrräntan troligtvis kan sänkas i maj eller juni”.

Avanzaägda Placera konstaterar att Riksbanken nu är under press att infria förväntan om en räntesänkning i maj.

”Osvuret är visserligen bäst men det vore närmast ett svek mot såväl inflationsmål som hushåll om inte Riksbanken skred till verket”, heter det i analysen där slutsatsen är att KPIF, Riksbankens inflaionsmål, nu är ”snubblande nära” 2 procent.

Enligt sajten finns det två hot mot en räntesänkning varav det ena hur andra centralbanker agerar, där tycks en räntesänkning från Fed nu vara långt borta.

Det andra hotet är kronans fortsatta försvagning.

”Vi på Placera tycker ändå att det vore i det närmaste absurt om Riksbanken tog en svagare svensk krona som främsta förevändning för att låta räntan ligga still. Den kronförsvagningen som skett är egentligen inget större hot mot inflationen”, skriver sajtens Pekka Kääntä och påpekar att räntemarknaden nu fullt ut räknar med att den svenska styrräntan sänks i maj.

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.