Dagens PS

Gruvrally på börsen – Kinas svaga ekonomi skakar om marknaden

börsen till vänster och rally till höger. Ett gruvrally skakar om börsen på onsdagen.
Ett gruvrally skakar om börsen under onsdagen. (Foto: Linus Sundahl-Djerf/TT/Unsplash)
Linn Kolar
Linn Kolar
Uppdaterad: 31 juli 2024Publicerad: 31 juli 2024

Europeiska gruvaktier rusar på börsen under onsdagen, drivet av Kinas svaga ekonomiska siffror och förväntningar på nya stimulansåtgärder.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

I en dramatisk vändning under onsdagen har europeiska gruvaktier skjutit i höjden, med Boliden och Lundin Mining som ledande stjärnor.

Orsaken till detta plötsliga uppsving kommer från fjärran östern, där Kinas svaga ekonomi har satt marknaden i gungning.

Svaga makrosiffror från den kinesiska industrin har stärkt förväntningarna på stödåtgärder från regeringen.

Vilket i sin tur har gett metallpriserna en kraftig skjuts uppåt, skriver Di.

Sköt i höjden på börsen

Vid lunchtid hade priset på koppar, zink och tenn alla stigit med omkring 2 procent.

Detta lyfte gruvaktierna på börsen markant. Boliden (börskurs Boliden) steg hela 2,78 procent och Lundin Mining (börskurs Lundin Mining) fick även en skjuts.

Detta trots en kvartalsrapport under förväntningarna, så lyckas ändå bolagets aktie klättra med 1,82 procent.

Även i London märks samma trend där Anglo American sköt i höjden med 4 procent.

ANNONS

Antofagasta och Glencore steg även runt 3,5 procent.

ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
PS Partner

Efter svaga kvartalet: "Oktober har varit en fantastisk månad"

13 nov. 2025
Ola Skogö - Modulärt byggande för flexibla samhällen
Spela klippet
PS Partner

Därför växer modulärt byggande i Sverige

10 nov. 2025

Svagt i Kina

Bakgrunden till denna gruvboom på börsen är det inköpschefsindex som presenterades under morgonen, vilket visade på fortsatt svaga ekonomiska utsikter i Kina.

Detta har eldat på spekulationer om att kinesiska myndigheter kommer att vidta ytterligare åtgärder för att stimulera ekonomin.

Hittills har den kinesiska regeringen varit ovillig att erkänna nedgången i världens näst största ekonomi eller ändra sin ekonomiska politik, enligt tidigare analys.

Läs även: Boliden: Omsättning stark – men rörelseresultatet dämpar festen. Dagens PS

Läs även: Kinas ekonomipolitik: En gåta av ologiska beslut. Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Linn Kolar
Linn Kolar

Nyfiken skribent som bevakar privatekonomi, världen och finans – gärna med fokus på hur det stora påverkar det lilla. Trivs särskilt bra med att skriva tillgängliga och engagerande texter för en bred publik med nyfikenhet på ekonomi och omvärld.

Linn Kolar
Linn Kolar

Nyfiken skribent som bevakar privatekonomi, världen och finans – gärna med fokus på hur det stora påverkar det lilla. Trivs särskilt bra med att skriva tillgängliga och engagerande texter för en bred publik med nyfikenhet på ekonomi och omvärld.

ANNONS
BLACK WEEKS Spara upp till 54% på Verisure hemlarm

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet

Räkna ut ditt pris
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS