Dagens PS

Fritt fall för Karnov efter återkallat bud

Bild på fallande grafer.
Karnovs börskurs rasade i samband med att amerikanska köpare återkallade sitt bud på att köpa hela verksamheten. (Bild: Tanakorn Akkarakulchai / Canva)

För en dryg månad sen meddelade två amerikanska bolag, som redan hör till de större ägarna i bolaget, ett bud på hela verksamheten – ett bud som alltså dragits tillbaka på måndagsmorgonen.

Redan när Greenoaks och Long Path lade budet på lite mer än 9 miljarder kronor signalerade flera ägare att det inte skulle bli någon affär då man inte anser att budet återspeglar de värden som finns i Karnov Group (börskurs Karnov Group), rapporterar Dagens Industri.

”Vår slutsats är att budpriset inte ens på långt håll återspeglar utsikterna på medellång sikt eller det långsiktiga inneboende värdet i bolaget”, skrev Didner & Gerge-förvaltaren Kristian Åkesson på fondförvaltarens hemsida den 10 maj.

Karnovs börskurs kollapsade på nyheten

I skrivande stund har Karnov Groups börskurs tappat över 20 procent under måndagen, vilket i princip motsvarar den kraftiga uppgång som bolaget såg i samband med att budet meddelades i maj.

”Under de senaste veckorna har det framgått att aktieägare i Karnov som kontrollerar betydligt mer än 10 procent av det totala antalet aktier anser att erbjudandet inte återspeglar Karnovs värde”, säger Ben Solarz, som är talesperson för budgivarna, i en kommentar.

Stora ägare accepterade budet

Long Path är sedan tidigare största ägare i Karnov med omkring 13,5 procent av aktierna, medan Greenoaks är tredje störst med knappt 7 procent.

Carnegie Fonder, Invesco och Swedbank Robur Fonder, som äger sammantaget 22 procent av aktierna hade åtagit sig att acceptera budet.

Läs mer: Analys: Tre köpvärda investmentbolag. Dagens PS

Edvard Lundkvist

Chefredaktör på Realtid som gästar på Dagens PS med ojämna mellanrum. Trivs särskilt bra med att skriva oberoende och kostnadsfria nyheter för en bred men intresserad publik.

Edvard Lundkvist

Chefredaktör på Realtid som gästar på Dagens PS med ojämna mellanrum. Trivs särskilt bra med att skriva oberoende och kostnadsfria nyheter för en bred men intresserad publik.