Den stora försvarskoncernen försökte smyga med sin vd-avgång. Det gick så där. När börsen stängde var kursen ned 18,3 procent.
Försökte smyga med vd-bytet – straffades direkt


Stora, norska försvarskoncernen Kongsberg har som branschen i övrigt seglat fram på en kraftigt upprustad räkmacka.
Igår blev det tvärnit när nästan en femtedel av delikatesserna i form av marknadsvärde försvann.
Illa nog i sig, men förmodligen känns det ännu värre när Kongsberg i huvudsak har sig självt att skylla för det gigantiska tappet.
Under torsdagen rapporterade försvarsjätten en tvåsiffrig tillväxt på årsbasis, en vinst före skatt på 2,15 miljarder norska kronor tredje kvartalet och en intäktssida på 13,3 miljarder för samma kvartal.
Ingen talade om vinsten
Det var det ingen som talade om, konstaterar Dagens näringsliv. Vid börsdagens slut hade aktien sjunkit 18,3 procent och mer än 47 miljarder norska kronor raderats från bolagets marknadsvärde.
På vägen drog Kongsberg med sig resten av Oslo-börsen, som fick se huvudindex sjunka 1,96 procent och tvingades summera en av de sämsta handelsdagarna på länge.
Det man talade om i stället var att Kongsbergsgruppen delas i två bolag.
Affärsområdena ”Defence & Aerospace” och ”Discovery” slås samman och blir en enhet under nuvarande Kongsberg, den maritima verksamheten separeras och ska börsnoteras för sig.
Försvarsaktier förlorare när Hamas och Israel sluter avtal. Dagens PS

Senaste nytt
Nämnde inte att vd får gå
Men det var inte heller det som fick börsen att öppna falluckan för Kongsbergs-aktien.
I sin rapport skrev Kongsberg att “den nya maritima verksamheten kommer att ledas av Lisa Edvardsen Haugan, vd för Kongsberg Maritime. Finansdirektör blir Mette Toft Bjørgen, som för närvarande är finansdirektör för Kongsberg Gruppen ASA. Eirik Lie, vd för Kongsberg Defence & Aerospace, blir ny vd för Kongsberg och en rekryteringsprocess för en ny finansdirektör har inletts.”
Därav fick börsen och allmänheten själva dra slutsatsen, i förbigående bekräftat av Kongsberg, att mångårige vd:n Geir Håøy lämnar, när uppdelningen och noteringen är på plats i april 2026.
”Handlade inte om det”
Styrelsens ordförande Eivind Reiten försvarar mörkandet med att rapporten om kvartalsbokslutet ”är ett tillkännagivande om uppdelningen, inte om personförändringarna”.
På frågan om det inte är väsentligt att nuvarande vd inte kommer att fortsätta i en liknande roll, menar Reiten att det inte är ”en liknande roll som den han har”.
”Det finns två nya företag med två nya roller. Det är inte förvånande att han känner att han gjort sin del. Att han anser att de nuvarande cheferna för företagen ska leda dem vidare är verkligen inte förvånande”, slår Reiten fast.
Miljardärens råd: “Sitt still – och ha tur”. Dagens PS
”Helt oproblematiskt”
”När delningen sker kommer Håøy att ha lett Kongsberggruppen i tio år. Han har själv påpekat att de två verksamheterna bäst betjänas av att de som har lett dem väl fortsätter att leda dem, säger Reiten till DN.
”Han har länge tänkt att det kan vara bra att sänka varvtalet lite. Det har varit en helt oproblematisk sak.”
Håøy själv uttalar sig lojalt hos Dagens näringsliv.
”Det finns ledare som har visat förmåga att leverera just de resultat som jag presenterar idag. Det här är ett bra val. Jag har lett Kongsberg i tio år, så vi får se vad jag gör senare”, säger Håøy.
”Detta har diskuterats och jag stöder fullt ut de beslut som styrelsen har fattat.”
Börsen avfärdade dock det hela som en sofistikerad form av ”corporate bullshit” och skickade aktien rakt ned i källaren i ett av Oslo-börsens kraftigaste storbolagsras på länge.
Småland utmanar Silicon Valley inom robottaxi. Realtid

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.














