Dagens PS

Regeringen slår ihop fonder – anställda riskerar att sparkas

Kristin Magnusson Bernard, vd för Första Ap-fonden, ser inte en valutas pris som ett betyg på ett lands ekonomiska politik eller attraktivitet för utländska investerare
Samtliga anställda på Första AP-fonden riskerar att bli av med jobbet. På bilden syns Kristin Magnusson Bernard, vd för Första AP-fonden. (Foto: TT)

Regering uppges vilja slå ihop pensionssystemets buffertfonder. Det innebär att upp emot 70 anställda på Första AP-fonden riskeras att sparkas enligt Di-källor.

Jobben för Första AP-fondens runt 70 anställda hänger löst enligt Di-källor, vilket Omni berättar.

Anställda riskerar sparken

De anställda ska ha blivit meddelade under onsdagen, skriver Di.

Regeringen uppgav redan i början av året att man tänker banta de statliga pensionsjättarna, där antalet AP-fonder ska minskas.

Regeringen föreslog då att dagens fem buffertfonder minskar. Bland annat ska den sjätte AP-fonden, som investerar i onoterade bolag, slås ihop med Andra AP-fonden i Göteborg.

Regeringen vill effektivisera fonder

Regeringen vill spara pengar och göra fonderna mer effektiva.

Enligt Di vill regeringen att tillgångarna hos Första AP-fonden, runt 500 miljarder kronor, fördelas lika mellan Tredje och Fjärde AP-fonden för att minska förvaltningskostnaderna.

Pengarna ska enligt uppgifterna överföras första januari nästa år.

Drabbar 70 anställda – som inte överförs

Tredje och Fjärde AP-fonden ska enligt källorna dock inte vara intresserade av att föra över personalen genom en så kallad verksamhetsöverföring, vilket alltså drabbar de 70 anställda på Första AP-fonden.

Det ser därför ut som att Första AP-fonden kommer läggas ner när pengarna har överförts i början av nästa år, eftersom det då uppstår arbetsbrist i fonden.

Ett beslut om en eventuell sammanslagning kommer fattas i riksdagen senare i vår.

Läs även:

Chef på sjunde AP-fonden: ”Harris bättre än Trump för börsen”. Dagens PS

AP-fonder satsar mer på fossilt – inte mindre. Dagens PS