Dagens PS

Hökaktiga Fed-ledamöter sänker kryptovalutor

kryptovalutor
Signalerna om tidigare höjda räntor från USA:s centralbank Fed har fått flera kryptovalutor på fall på torsdagen. Bilden är ett montage. (Foto: TT)
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 07 jan. 2022Publicerad: 06 jan. 2022

Signalerna om tidigare höjda räntor från USA:s centralbank Fed har fått flera kryptovalutor på fall på torsdagen.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Anteckningar från den amerikanska centralbanken Federal Reserves möte i december offentliggjordes på onsdagen, som vi berättat.

Det har inte bara fått de globala aktiemarknaderna i gungning. Även kryptovalutamarknaden skakar betänkligt efter att hökaktiga Fed-ledamöter flaggat för en aggressivare penningpolitik med tidigare höjda räntor för att få bukt med det kraftigt stigande inflationen, samtidigt som man aviserat ett slut på pandemistimulanserna.

Bitcoin och ethereum rasar

Det här fick bitcoin, den största kryptovalutan, att rasa med nästan 8 procent på bara 24 timmar till under 43 000 dollar på torsdagsmorgonen, uppger bland andra Forbes med hänvisning till GoinGecko.

Ethereum, den näst största kryptovalutan, hade under morgonen tappat nära 12 procent på ett dygn och handlades enligt artikeln för omkring 3 300 dollar.

Liknande dramatiska nedgångar noterades i flera andra kryptovalutor, däribland i XRP, binances BNB, cardano och solan, enligt Forbes.

Läs även: Planer på höjd ränta sänkte amerikanska börser

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

ANNONS
BLACK WEEKS Spara upp till 54% på Verisure hemlarm

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet

Räkna ut ditt pris
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
Privatekonomi

Så mycket har svensken sparat – enligt Avanza

23 nov. 2025
ANNONS
ANNONS