Dagens PS

EXTRA: Elon Musk pausar Twitter-affären

Teslaaktier
Teslas och SpaceX:s vd Elon Musk har rivit upp sin egen plan och sålt ytterligare Teslaaktier för närmare 7 miljarder dollar. (Foto: TT)

Elon Musk twittrar att han satt köpet av Twitter i vänteläge – aktien i Twitter störtdyker inför dagens börsöppning i USA.

Teslas och SpaceX vd Elon Musk uppger att han tillfälligt pausat affären på 44 miljarder dollar för den sociala medieplattformen Twitter.

Bakgrunden är enligt serieentreprenören att han inväntar mer detaljer om hur omfattande förekomsten är av spam (skräppost) och falska konton på Twitter, rapporterar Bloomberg.

Musk vill veta om mängden av spam och fejkkonton är mindre än fem procent av det totala antalet Twitteranvändare.

Twitters aktie föll direkt med hela 11 procent på nyheten i förhandeln på Wall Street.

Raset i aktien har sedan utvidgats och är nu 20 procent, enligt nyhetsbyrån Reuters.

Teslas aktie stiger däremot inför börsöppningen med 4,9 procent, framgår det.

På torsdagen handlades aktien i Twitter för betydligt lägre 45,08 dollar, berättar CNBC och uppger att mer än 9 miljarder dollar, drygt 91 miljarder kronor, är borta av Twitters börsvärde sedan aktien nådde sin toppnivå för i år.

Det här berättade Dagens PS under morgonen och att det innebär att 9 miljarder dollar snabbt har försvunnit av marknadsvärdet i Twitter sedan Elon Musk flaggade för sitt köp av det sociala mediet.

Elon Musk har tidigare deklarerat att en av hans högsta prioriteringar är att rensa Twitter från spam.

Twitter har enligt Reuters avböjt att kommentera Musks beslut att tillfälligt avbryta förvärvet.

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.