Dagens PS

Europas banker byter fot – hakar på vapenboom

banker
Bankerna har blixtsnabbt ändrat attityd till vapenindustrin och vill nu vara med och finansiera EU:s och dess medlemsländers militära upprustning. (Foto: Christophe Ena/AP/TT)
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 12 juni 2025Publicerad: 12 juni 2025

Bankerna omfamnar plötsligt vapentillverkare när EU och dess medlemsländer står i startgroparna för att rusta upp försvaret med hundratals miljarder euro.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

EU-länderna förbereder sig på att lägga enorma belopp på militär upprustning och infrastruktur.

Bankerna ser det som ett ypperligt tillfälle att tjäna pengar och har snabbt ändrat attityd till vapenindustrin.

De tidigare spända affärsrelationerna som kunde ge banker skamfilat rykte har på bara några månader tinat upp i takt med att interna riktlinjer och policyer ändrats.

Bankjätte känner sig “hedrad”

Det rapporterar Bloomberg och berättar att bankerna nu inrättar särskilda team och rekryterar personal för att på alla fronter haka på den europeiska vapenboomen.

Bankjättar som Deutsche Bank, Paribas, Societe Generale SA och andra banker lierar sig nu med försvarsföretag men också politiker i syfte att dra upp riktlinjer och stödja stora försvarsrelaterade projekt.

Deutsche Bank säger sig vara “hedrad” över att få arbeta med Europeiska investeringsbanken i försvarsprojekt.

“Vi är redo att stärka motståndskraften i Europas säkerhet och försvar”, sade chefen för företagsbanken och investeringsbanken Fabrizio Campelli i ett pressmeddelande på onsdagen, berättar Bloomberg.

ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
PS Partner

Så investerar du enkelt i private equity

04 dec. 2025
Spela klippet
PS Partner

Historiskt tredje kvartal för det noterade guldbolaget: Akobo Minerals tar klivet in i lönsamhet

01 dec. 2025
Spela klippet
PS Partner

Så investerar du enkelt i private equity

29 nov. 2025

Bankerna har gjort en u-sväng

ANNONS

Bankerna har gått från en motvillig inställning till kreditansökningar från försvarsbolag till en välkomnande attityd.

Tidigare har bankbjässarna varit noga med att hålla sig borta från vapenindustrin av etiska skäl, eller åtminstone på pappret där hållbarhet har varit ett honnörsord. Det har ansetts som mycket kontroversiellt inom bankväsendet att tjäna pengar på vapenproduktion.

Men när EU och dess medlemsstater nu mobiliserar för en gigantisk militär upprustning med efterföljande infrastruktur har den tidigare ståndpunkten fått stryka på foten. Bankerna vill nu underlätta för företag att få finansiering till försvarsrelaterade affärer. Bland annat i Tyskland där regeringen tidigare flaggat för ett historiskt skuldpaket kopplat till försvarsutgifter.

I andra länder som Frankrike och Nederländerna står regelbundna möten på agendan med chefer för försvarsindustrin och bankerna.

Hur stora bankvinsterna kan bli på kapprustningen är ännu oklart.

Läs också: Så dyrt blir det om Europa ska klara försvaret utan USA Dagens PS

Läs även: Så ska Saab klara kraven när Europa rustar Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS