Dagens PS

EU-tungviktare vill skrota svenska bankskatten

bankskatt
Finansmarknadsminister Niklas Wykman (M) tänker inte föregå regeringens tillsatta utredning om den svenska bankskatten. (Foto: Christine Olsson/TT)

EU-domstolens generaladvokat vill avskaffa den svenska bankskatten, men Sveriges ansvarige minister avfärdar det just nu.

EU-kommissionen har gett sitt godkännande av den svenska bankskatten, men nu vill EU-domstolens generaladvokat att det beslutet omprövas och rivs upp.

För de svenska bankernas aktieägare ligger tiotals miljarder kronor i potten i form av utdelningar och Hans Lindberg, vd för Bankföreningen, välkomnar att bankskatten – som formellt benämns riskskatt – försvinner.

Det här rapporterar EFN och konstaterar att Bankföreningen överklagade bankskatten när den infördes 1 januari 2022 av den dåvarande S-ledda regeringen.

Missa inte: Bankernas tysta utpressning – absurt att ingen reagerar DagensPS

Bankföreningens vd: ”Väldigt glädjande”

Bankföreningen förlorade slaget i EU-tribubalen 2024, men vände sig då till EU-domstolen där generaladvokaten nu går på Bankföreningens linje.

Detta är ”väldigt glädjande”, säger Hans Lindberg till Handelsbankens ekonomikanal och förklarar att både skattens syfte och omfattningen av den ifrågasätts.

Nu kan EU-kommissionen tvingas göra en ny prövning av ärendet. Men Bankföreningen anser att de svenska beslutsfattarna borde föregå EU:s besked och ta bort bankskatten redan nu.

Detta är dock inte aktuellt, enligt finansmarknadsminister Niklas Wykman (M), uppger EFN.

Wykman är visserligen kritisk till hur bankskatten är utformad men väljer att se det ur perspektivet hur den påverkar svenska hushåll.

Utredning pågår om svenska bankskatten

”Vi har hela tiden påtalat problemen med bankskatten och vi är förvånade över att Socialdemokraterna vill gå vidare med ännu mer bankskatt. Inte primärt på grund av de juridiska komplikationerna utan för vad det gör för hushållens bolånekostnader eller företagens möjlighet att hitta finansiering”, säger Wykman enligt EFN och förklarar att processen nu efter utspelet från EU-domstolens generaladvokat handlar om att se vad som är legalt.

Det råder ingen tvekan om, enligt ministern, att bankskatten omgärdas av flera problem, bland annat när det gäller Kommuninvest.

Wykman deklarerar att regeringen tillsatt en utredning kring bankskatten som bland annat syftar till en lättnad för Kommuninvest.

Utredningen ska rapporteras in i januari nästa år, men det finns just nu inget som får regeringen att planera att avskaffa bankskatten i förtid.

Läs även: Ministerns press på bankernas vinster: ”Går hårt fram” DagensPS

Läs vidare: Storbankernas utdelningar når nya höjder: ”Superattraktivt” Realtid

Mest lästa i kategorin