Dagens PS

Eolus Vind säljer batteriprojekt i USA

Eolus Vind
Eolus Vind säljer det amerikanska batteriprojektet Pome om 100 megawatt/400 megawattimmar i Kalifornien i USA. (Foto: Johan Nilsson/TT)
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 07 jan. 2025Publicerad: 07 jan. 2025

Vindkraftsbolaget Eolus Vind säljer det amerikanska batteriprojektet Pome om 100 megawatt/400 megawattimmar i Kalifornien i USA.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Pome är under byggnation och driftsättningen är planerad till första halvåret i år.

“Slutförandet av transaktionen är beroende av att vissa villkor uppfylls, vilket förväntas ske under första kvartalet 2025”, skriver Eolus Vind (börskurs) i ett pressmeddelande.

Det totala företagsvärdet ligger enligt bolaget i intervallet 230-235,5 miljoner dollar.

Försäljningen, som är bolagets fjärde i USA, sker nu till en privatägd producent av förnybar energi i USA.

Eolus Vind: Skapar betydande värden

“Jag är mycket glad över att Eolus framgångsrikt har genomfört ännu en transaktion i USA. Genom kompetent projektutveckling har vi skapat betydande värde och uppnått en god marginal i detta projekt. Marknaden för energilagring och förnybara energiprojekt i USA är stark och de investeringar vi gjort i regionen sedan 2015 ger resultat”, säger Per Witalisson, vdför Eolus, i en kommentar.

“Pome kommer att tillföra värdefullt stöd till energisystemet i Kalifornien samtidigt som det realiserar betydande värde för Eolus och dess aktieägare”, säger Hans-Christian Schulze, landschef för Eolus Nordamerika.

Läs även: Stort haveri för ny vindkraft – trots rekord Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med 35 år i yrket och med gedigen erfarenhet från kvällspress, lokaltidningar, den kristna tidningen Dagen och Sveriges Radio. Bevakar i huvudsak börs- och finansmarknaden för Dagens PS.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS