Restaurangbranschen har det tufft ända sedan pandemin. Men somliga vill satsa och amerikanska kedjan Chipotle öppnar nu nästan en restaurang om dagen. Det sker till stor del tack vare AI.
En ny restaurang om dagen – tack vare AI


Mest läst i kategorin
Inflation, höjda råvarupriser och förändrade konsumtionsmönster har gjort det svårare för amerikanska snabbmatskedjor.
Men den amerikanska kedjan Chipotle, som gör fast casual mexikansk mat, planerar att i år växa med över 300 restauranger, skriver Fortune.
Läs även: Snabbmat sänker ekonomin: Så vill Japan stoppa ohälsotrenden. Dagens PS
“Vi kommer att öppna en ny restaurang nästan var 24:e timme”, säger Chipotles vd Scott Boatwright till tidningen.
I dagsläget har Chipotle cirka 3700 restauranger. Planen är att det ska bli nästan 7000 endast i USA och Kanada.
AI driver utvecklingen
En nyckel till den snabba expansionen uppger Boatwright är AI. Bland annat har bolaget lyckats minska tiden för att anställa personal med närmare 75 procent. Detta har skett genom användning av sitt AI-system “Ava Cado”, som bolaget började använda förra året.
Men enligt Scott Boatwright kommer man inte att ersätta människor med robotar i sina restauranger.
“Vi strävar inte efter att ersätta den mänskliga upplevelsen. Vi strävar efter att eliminera slöseri och utöka eller förbättra teammedlemmarnas upplevelse.”
Chipotle kommer även att använda AI för sitt belöningssystem. Om en kund inte har handlat på över två veckor kommer de att erbjudas en deal som “växer” över tid. Allt för att locka tillbaka kunden till restaurangen.
Inte de enda som satsar på AI
Chipotle är inte de enda inom den amerikanska snabbmatsindustrin som är intresserade av AI. I en rapport från tidningen Restaurant Business uppger 21 procent av de 557 tillfrågade restaurangerna, i olika storlekar, att de använde sig av AI. Samtidigt säger 51 procent att de är intresserade av att använda AI.
Bland Chipotles konkurrenter i fast casual och snabbmatsbranschen har bland annat BJ’s Restaurants, Cracker Barrel och Bloomin’ Brands uppgett att de satsar på AI, skriver CIO Dive.
Missa inte: Så tjänar matindustrin på våra stenåldershjärnor. Realtid
Även stora jättar som McDonalds satsar på AI. De gör detta för att förbättra sin service och upptäcka tekniska fel i produktionen innan de orsakar stora problem, skriver Wall Street Journal.
Hamburgerjätten avslutade förra året ett AI-projekt som pågått i två års tid efter problem med ordrar skrev Restaurant Business. Bland annat ska kunder ha fått sin glass toppad med bacon.

Mångårig ekonomijournalist. Tidigare på Fri Köpenskap, Food Supply och Fastighetsvärlden.

Mångårig ekonomijournalist. Tidigare på Fri Köpenskap, Food Supply och Fastighetsvärlden.