Ryktena florerar om en återupptagen oljeexport från Kurdistan, men förmörkas av drönarattacker och tvivel kring hur varaktig freden är.
Drönarattack stoppar norsk olja


Mest läst i kategorin
Onsdagen den 16 juli rapporterade DNO, Det norske oljeselskap, om en drönarattack mot en av företagets anläggningar i Kurdistan.
DNO är det norska olje- och gasbolaget med huvudkontor i Oslo med har oljefält i Jemen och Kurdistan bland sina största tillgångar.
Huvuddelen av produktionen sker i dagsläget i Jemen, sedan massiva drönarattacker förlamat oljesektorn i Kurdistan. Produktionen är nere på sin lägsta nivå sedan 2015, noterar norska Finansavisen.
Föll men spekuleras i
De nu rapporterade aktierna fick DNO-aktien att falla med 3,6 procent samma dag, men rykten om en återupptagen oljeproduktionen har lett till spekulationer i aktien.
Det kan DNO behöva. I nästan två år har bolaget tvingats sälja sin olja lokalt i Kurdistan till ett pris av cirka 35 dollar per fat, sedan en stäng pipeline förhindrat all export.
Nu skriver lokala media, lokaltidningen Rudaw, att två tredjedelar av oljeproduktionen i Kurdistan stoppats efter de senaste drönarattackerna.
”Attackerna drabbade vår infrastruktur och har lett till noll verksamhet i Erbil och Duhok”, enligt Kurdistans myndigheter.
Strid i Norge om att få utvisa invandrare. Dagens PS

Ser ”betydande uppsida”
Samtidigt har alltså DNO haft uppgångar på börsen utifrån rykten om att oljeexporten från Kurdistan ska öppna.
Sparebank 1 Markets analytiker Teodor Sveen säger hos Finansavisen att han ser en ”betydande uppsida” i aktien.
Rent konkret säger siffror från 17 juli att den totala produktionen sjunkit till 101 680 fat per dag, lägsta nivån sedan 2015.
Före de senaste attackerna låg produktionen på en nivå av cirka 328 000 fat per dag.
Även Shekhan-fältet, som drivs av brittiska Gulf Keystone, har stoppat produktionen med hänvisning till säkerhetsrisker, trots att man inte drabbats ännu.
”Om Khurmala-fältet också drabbas kan produktionen i hela regionen falla till nära noll”, står det i en rapport.
Attackerna kommer vid en tidpunkt då investeringarna i regionen redan stått stilla sedan mars 2023, enligt Finansavisen.
Norskt bråk om saudisk fiskodling. Dagens PS
Håller freden med Turkiet?
I turkiska Kurdistan har man samtidigt skriver ett nytt kapitel i den 40-åriga konflikten där PKK slåss för ett fritt Kurdistan mot den turkiska staten, rapporterar SVT.
I februari lät Abdullah Öcalan, PKK:s legendariske och livstidsdömde ledare, hälsa från fängelset att PKK:s väpnade kamp var över och att organisationen ska upplöses.
Öcalan har vid det här laget suttit inspärrad i 26 år på fängelseön Imrali för sin frihetskamp.
Även Turkiets alltmer auktoritäre president Recep Tayyip Erdogan vill gärna få slut på striderna. På så sätt kan Erdogan dels koncentrera sig på att bekämpa sin viktigaste motståndare, oppositionspartiet CHP, och dels slippa de dyra kostnaderna för kampen mot PKK.
Dessutom skulle det åtminstone delvis kunna förbättra Turkiets skamfilade anseende hos EU och runtom i Europa.
Säljer London-villan för 3 miljarder. Dagens PS
Världens oljeflöde hotat – priserna rusar efter Irans hot. Realtid

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.