Marknadsföring har revolutionerats av sociala medier och digital utveckling. Frågan är dock om techbolagen kan fortsätta att tjäna lika stora pengar.
Digitala annonser gjorde Meta rikt – nu ifrågasätts branschen


Mest läst i kategorin
Under flera år har den största oron i Silicon Valley varit att artificiell intelligens ska visa sig vara en bubbla.
Men parallellt växer en annan risk fram: digitala annonser.
Farhågan är annonserna, som står för en betydande del av de stora techbolagens intäkter, kan visa sig vara betydligt mer konjunkturkänslig än många investerare räknar med, skriver The Economist.
Nästan alla Metas intäkter
Digital annonsering har vuxit kraftigt det senaste decenniet och utgör i dag omkring 60 procent av den globala annonsmarknaden utanför Kina.
Amerikanska techbolag dominerar sektorn och kontrollerar runt 80 procent av marknaden.
För Meta är annonser i princip hela affären, medan de står för merparten av Alphabets intäkter och en snabbt växande andel av Amazons.
Även Apple och Microsoft har byggt upp betydande annonsverksamheter, vilket Digiday har rapporterat om.
Senaste nytt
Kopplas till försäljning
Historiskt har annonsering varit starkt cyklisk. När ekonomin bromsar in tenderar företag att skära ned på marknadsföring snabbare än på andra kostnader.
Forskning visar att annonsutgifter ofta faller kraftigare än BNP vid lågkonjunkturer.
Trots detta har många techbolag hävdat att digital annonsering fungerar annorlunda, eftersom den är mer mätbar, flexibel och direkt kopplad till försäljning.
Digitala annonser erbjuder visserligen fördelar jämfört med traditionella medier. Företag kan följa effekten i realtid, betala per klick och snabbt justera sina kampanjer.
Kan bli mer konjunkturkänslig
Med hjälp av AI blir både annonsernas utformning och målgruppsstyrning allt billigare och effektivare.
Detta har bidragit till uppfattningen att digital annonsering snarare är en nödvändig driftkostnad än en frivillig investering.
Samtidigt finns tecken på att sektorn blir mer konjunkturkänslig.
När digital annonsering nu dominerar marknaden finns mindre utrymme att växa genom att ta andelar från traditionella medier, vilket var fallet under tidigare kriser.
Starkare samband
Flera studier pekar dessutom på att sambandet mellan ekonomisk tillväxt och digitala annonsutgifter har stärkts de senaste åren.
En förklaring är att många digitala annonsörer är småföretag, som ofta är snabba att dra ned på kostnader när osäkerheten ökar.
Dessutom är digitala annonsavtal ofta mer flexibla, vilket gör det lättare att pausa eller avsluta kampanjer vid ekonomisk turbulens.
Läs mer: Husrannsakan på X-kontor – Musk kallas till förhör. Realtid

Johannes Stenlund är en journalist som bevakar ekonomi, näringsliv och politik för Dagens PS. Särskilt intresserad av internationell handel, råvaror, utvecklingsfrågor och politisk ekonomi. Har tidigare skrivit om utrikespolitik och ekonomi för flera svenska tidningar. Trivs både med att förklara det stora sammanhanget och att bevaka den lilla händelsen på plats. Kontakta Johannes Stenlund här.

Johannes Stenlund är en journalist som bevakar ekonomi, näringsliv och politik för Dagens PS. Särskilt intresserad av internationell handel, råvaror, utvecklingsfrågor och politisk ekonomi. Har tidigare skrivit om utrikespolitik och ekonomi för flera svenska tidningar. Trivs både med att förklara det stora sammanhanget och att bevaka den lilla händelsen på plats. Kontakta Johannes Stenlund här.

Buyersclub har byggt en e-handelsplattform med fokus på volym, effektivitet och återkommande intäkter. Affärsmodellen är bevisad genom stark tillväxt de senaste åren. Nu genomförs en företrädesemission för nästa tillväxtfas.











