Dagens PS

Börsprofilen misstänks för grovt insiderbrott

Ilija Batljan
SBB:s vd Ilija Batljan vill satsa mer på bostäder framöver. (Foto: TT)
Finwire
Finwire
Uppdaterad: 06 maj 2020Publicerad: 06 maj 2020

Beskedet på tisdagseftermiddagen om att fastighetsbolaget SBB:s vd Ilija Batljan anhållits ”för påstått brott mot marknadsmissbrukslagen”, som Dagens PS berättat om, relaterar till insiderbrott i samband med bolagets bud på Hemfosa hösten 2019.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Det rapporterar Dagens industri med hänvisning till källor.

”På vilket sätt Ilija Batljan eller någon annan misstänks ha begått oegentligheter i samband med budet är dock oklart, men Di:s uppgifter talar tydligt för att fokus i EBM:s utredning är SBB:s köp av Hemfosa”, skriver tidningen.

Förutom Ilija Batljan, som enligt Expressen för övrigt misstänks för grovt insiderbrott, liksom ytterligare två personer, misstänks en fjärde person för insiderbrott av den lägre graden.

SBB:s bud på Hemfosa var på 126,15 kronor per aktie, motsvarande totalt 23 miljarder kronor.

SBB rasade under tisdagen och var som mest ned 42 procent. Aktien återhämtade sig dock en del och stängde på minus 18,6 procent för dagen.

Ilija Batljan förnekar brott, rapporterar flera medier på onsdagsmorgonen.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

ANNONS
Tjänstebilsfavoriten Tiguan laddhybrid R-Line SWE Edition
Volkswagen logo

Nya Tiguan laddhybrid R-Line är här. Med upp till 12 mils räckvidd helt på hel och snabbladdning på längre resor är den redo för alla dina äventyr.

 Se erbjudandet på SWE Edition här!
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS