Elon Musk anklagar Apple och OpenAI för att konspirera mot hans företag xAI av konkurrensskäl och har nu vänt sig till en federal domstol i Texas.
Därför stämmer Elon Musk Apple och OpenAI


Mest läst i kategorin
Där lämnade serieentreprenören Elon Musks startupföretag xAI på måndagen in en stämningsansökan mot Apple och ChatGPT-tillverkaren OpenAI.
Enligt stämningsansökan ägnar sig Apple och OpenAI åt att olagligt konspirera mot xAI för att hindra konkurrens inom artificiell intelligens.
Musk: De vill ha kvar sitt monopol
Det här rapporterar bland andra CNN som citerar vad xAI skriver i stämningsansökan mot de rivaliserande techjättarna. Det heter att Apple och OpenAI ”låst marknader för att upprätthålla sina monopol och hindra innovatörer som X och xAI från att konkurrera”.
Läs även: Giganternas kamp: Musk ville ha Zuckerbergs hjälp mot Altman Realtid
Enligt xAI undertrycker Apple och OpenAI Musks företags produkter på Apple App Store.
Apple och OpenAI har inte kommenterat uppgifterna för CNN, som berättar att Elon Musk tidigare i augusti hotade att Cupertino, som är Apples Kalifornienbaserade företag.
Han hävdade då i ett X-inlägg att Apple ”gör det omöjligt för något AI-företag förutom OpenAI att nå förstaplatsen i App Store”.
Har stämt Sam Altman separat
Apples partnerskap med OpenAI har integrerat deras AI-plattform ChatGPT i iPhones, iPads och Macs.
Elon Musk, som även är elbilsjätten Teslas och rymdbolaget SpaceX:s vd, har även stämt OpenAI:s vd Sam Altman separat i en domstol i Kalifornien då han vill stoppa omvandlingen av OpenAI från en ideell till en vinstdrivande verksamhet.
Musk grundade 2025 tillsammans med Sam Altman OpenAI som en ideell organisation.
CNN konstaterar vidare att ”Apples metoder i App Store har varit föremål för flera stämningar”.
Läs även: Det kan kosta Elon Musks X miljarder kronor DagensPS

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.

I Sverige kostar floppade projekt många miljarder. Ofta går det fel redan från början. Undvik detta och delta i kostnadsfritt event där vi med enkla verktyg ger dig tips och råd hur du ska undvika att floppa.