Dagens PS

Biden stoppar största stålaffären i USA på åratal

nippon steel
Nu stoppas miljardaffären av Joe Biden. (Foto: AP / Ayaka McGill / TT)
Julia Lundberg
Julia Lundberg
Uppdaterad: 03 jan. 2025Publicerad: 03 jan. 2025

I en oväntad utveckling har USA:s president Joe Biden valt att stoppa japanska Nippon Steels planerade köp av det amerikanska stålbolaget U.S. Steel.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Carl Bergkvist, chefsekonom på Stockholms handelskammare, tecknar en ljus bild av huvudstadens konkurrenssituation i en ny rapport.
Spela klippet

Ny rapport pekar ut Stockholm som bäst i Europa: "Ruskigt innovativ"

17 sep. 2025

Affären värderades till hela 14,9 miljarder dollar, och skulle ha varit en av de största inom stålindustrin på länge.

Men trots att den var godkänd av flera parter inom näringslivet, ansåg Biden att de politiska och ekonomiska riskerna var för stora.

ANNONS

Politiskt och fackligt motstånd

En orsak till att Biden fattade sitt beslut var det motstånd som Nippon Steel-affären mötte från både fackföreningar samt politiska ledare.

Bland annat hördes kritik från Donald Trump, som på Truth Social skrev:

“Jag är helt emot att det en gång stora och mäktiga U.S. Steel köps upp av ett utländskt företag, i det här fallet Nippon Steel från Japan.”

United Steelworkers, en mäktig fackförening, har även länge varnat för att ett japanskt förvärv av ett amerikanskt stålbolag skulle kunna leda till nedskärningar i produktionen och mindre jobb i USA.

Dessutom har det funnits farhågor om att det skulle ge utländska intressen för stort inflytande över en så viktig del av den amerikanska industrin.

ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
PS Partner

Tryggare än någonsin att köpa begagnad elbil

26 aug. 2025
Relevance växer
Spela klippet
PS Partner

Relevance: ”Vi växer, trots marknadsläget”

14 aug. 2025

Diplomatiska påtryckningar från Japan

ANNONS

Japan, en av USA:s viktigaste internationella allierade, var däremot positivt inställda till förvärvet, enligt The Washington Post.

Landets ledare, inklusive premiärminister Shigeru Ishiba, hade uppmanat Biden att inte blockera affären. Detta för att inte skada de växande diplomatiska banden mellan de två länderna.

Japan har en lång historia av att investera i USA och en stärkt ekonomisk relation kan vara avgörande för att bemöta utmaningar från Kina och andra globala stormakter.

Framtiden för Nippon Steel i USA

För Nippon Steel innebär beslutet en stor motgång.

Företaget kan nu även behöva betala en straffavgift på 565 miljoner dollar till U.S. Steel.

Nippon Steel hade hoppats kunna öka sin globala kapacitet genom förvärvet, men nu står företaget inför osäkra tider.

Se även:

Mestadels surt i Asien – fokus på Japan och Kina. Dagens PS

ANNONS

USA:s dilemma – här är det stora hotet från Kina. Dagens PS

Budgetkris i USA: Miljontals riskerar gå utan lön. Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Julia Lundberg
Julia Lundberg

Frilansskribent på Dagens PS sedan 2023 som bevakar mat, vin och krogar.

Julia Lundberg
Julia Lundberg

Frilansskribent på Dagens PS sedan 2023 som bevakar mat, vin och krogar.

ANNONS
Laddhybrid-kampanj hos Volkswagen
Volkswagen logo

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.  


Se alla kampanjmodeller här!
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

David och Emma
Spela klippet
PS Studio

Globala fonder är inte så globala som du tror

17 sep. 2025
ANNONS
ANNONS