Dagens PS

Analys: Det talar mot svensk räntesänkning

räntesänkning
När kommer en första räntesänkning från Riksbanken med riksbankschefen Erik Thedéen? Det är det som är frågan, men det kan dröja. (Foto: TT)

En rad faktorer, däribland USA:s KPI-statistik, drar ned förhoppningarna om en snar räntesänkning från svenska Riksbanken, enligt en analys.

Avansaägda Placeras Pekka Kääntä konstaterar att både analytiker och räntemarknaden intagit ”en mer försiktig syn på Riksbankens räntesänkningar”.

Bland annat står svensk arbetsmarknad stabilare än väntat, även om arbetslösheten steg något i januari säsongsrensat från decembersiffran, enligt dagsfärsk statistik från Statistiska centralbyrån.

Läs mer här: Svagare utveckling på arbetsmarknaden (SCB.se)

Det finns också stigande förväntan på konjunkturen i Sverige och i veckan kom som bekant konsumentprisindex in för januari i USA, som visade att KPI-siffran, som presenterades av det amerikanska arbetsmarknadsdepartementet, var
högre än förhandsprognos.

Läs mer: Amerikanska skräcksiffran dödar hoppet om sänkt ränta i närtid Dagens PS

Läs också: Fed-topp: Inte bekväm med inflationen Dagens PS

Detta grusade marknadens förhoppningar om en första räntesänkning redan i mars från USA:s centralbank Federal Reserve.

Fler oroande faktorer kring räntan

I Sverige har antalet varsel dessutom sjunkit och antalet lediga platser ökat, enligt Arbetsförmedlingen.

Placera tror trots ljusglimtarna att det värsta inte är över för svensk ekonomi, men det hotar ändå att förlänga väntan på att Riksbanken gör en första räntesänkning, skriver sajtens Pekka Kääntä.

”Av de fem storbankerna i Sverige (om vi nu inkluderar Danske Bank i den samlingen) tror tre att Riksbanken sänker första gången i maj medan två tror att det dröjer till det penningpolitiska mötet i slutet av juni. (Majbeskedet kommer den 8 maj och junibeskedet den 27 juni.)”, framgår det i artikeln, liksom att marknaden justerat ned sin förväntan på hur många räntesänkningar som kan bli aktuella i år från Riksbanken.

Inflationen på måndag kan få nyckelroll

”Enligt RIBA-kontrakten ska Riksbanken styrränta landa på 3,25 procent i slutet av det här året. Det skulle innebära tre räntesänkningar i år.”

Detta utgår från att Riksbanken ändrar styrräntan med 25 punter vid dessa tre tillfällen.

På måndag presenteras ny svensk inflationsstatistik från SCB. Efter det får marknaden förhoppningsvis mer vägledning av vartåt det barkar hän med styrräntan.

Läs vidare: Analys: KPI-siffran borde inte orsaka panik Dagens PS

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.

Mest lästa i kategorin