Softbank leder uppgången på Tokyobörsen och rusade under torsdagsmorgonen med 13 procent på nyheten om köpet av svensk-schweiziska ABB:s robotdivision.
Tokyobörsen lyfter kraftigt på Softbanks ABB-affär


Mest läst i kategorin
På onsdagen tillkännagav den japanska jätten affären med ABB på 5,4 miljarder dollar, nästan 50,9 miljarder kronor.
Det uppger CNBC i sin börsrapport på torsdagen och konstaterar att förvänt av ABB:s robotdivision stärker Softbanks AI-närvaro.
Affären ska nu formellt godkännas av myndigheterna. För ABB innebär affären att det multinationella svensk-schweziska företaget inte behöver knoppa av sin robotverksamhet som ett separat börsnoterat företag.
Softbanks grundare jublar över ABB-affären
”SoftBanks nästa gräns är fysisk AI. Tillsammans med ABB Robotics kommer vi att förena teknik och talanger i världsklass under vår gemensamma vision att slå samman artificiell superintelligens och robotik – och driva en banbrytande utveckling som kommer att driva mänskligheten framåt”, säger Masayoshi Son, grundare av SoftBank och Japans rikaste man, i ett uttalande som återges av den amerikanska nyhetskanalen.
Läs mer: ABB kovänder – säljer Robotics till Japans rikaste man Realtid
Masayoshi Son är pådrivande, skriver CNBC, för att utveckla artificiell superintelligens, ASI som det kallas, och som uppges vara 10 000 gånger smartare än människor.
Softbank har också tagit position och gjort flera uppmärksammade investeringar och förvärv för att ligga i framkant i AI-boomen, framgår det.
Så går börserna i Asien – gröna lampor överallt
Softbanks aktier är draglok när Japans ledande börsindex Nikkei 225 i skrivande stund, klockan 06.40 svensk tid, stiger med 1,42 procent. Nikkei 225 var upp mer tidigare i handeln.
Även Topixindexet står på plus och det lyster grönt över hela linjen på marknaderna i Asien-Stillahavsområdet på torsdagen, dock är Sydkoreas börser stängda på grund av helgfirande.
I Hongkong är Hang Seng upp med marginella 0,04 procent.
”HSBC har bett Hang Seng Banks styrelse att lägga fram ett privatiseringsförslag för aktieägarna genom ett avtal enligt Hongkongs aktiebolagsförordning.
Aktier i Hang Seng Bank skulle annulleras i utbyte mot 155 Hongkongdollar styck. HSBC äger cirka 63 % av Hang Seng Bank, vilket uppskattar affärens värde till 106 miljarder Hongkongdollar”, berättar CNBC och HSBC-aktierna i Hongkong tidigare i dag föll med över 6 procent på nyheten, även Hang Seng var ned initialt.
Shanghaibörsen i fastlandskina är upp med 1,24 procent och i Australien klättrar S&P/ASX 200 med 0,16 procent.
S&P 500 och Nasdaq Composite fortsätter övertyga
På Wall Street I USA avslutade jämförelseindexet S&P 500 med en uppgång på 0,58 procent. Det amerikanska börsriktmärket kan stoltsera med att ha stängt på plus under åtta av de nio senaste handelsdagarna, skriver CNBC.
Nasdaq Composite lyfte 1,12 procent i går medan Dow Jones Industrial Average sjönk något.
Under de tidiga asiatiska timmarna har de amerikanska aktieterminerna knappt rört sig alls inför aftonens börsöppning i New York.
Läs även: Börsyra för Verisure – rusade över 20 procent direkt vid start DagensPS

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.

Nya Tiguan laddhybrid R-Line är här. Med upp till 12 mils räckvidd helt på hel och snabbladdning på längre resor är den redo för alla dina äventyr.