De tio svenska aktier som lyfts fram av Morningstar kan både generera klirr regelbundet och bli en livboj när börshavet stormar.
Tio "guldkorn" på börsen tryggar din portfölj


Mest läst i kategorin
Det talas om “stabila inkomster” och ett skydd “mot marknadsnedgångar”.
Morningstar påpekar att pappren, så kallade utdelningsaktier, dessutom har potential att “växa i sund takt”.
Proffsen har “screenat Morningstar Sweden Index – som mäter utvecklingen på Sveriges breda regionala marknader och riktar in sig på de 97% bästa aktierna efter börsvärde – för bolag med en direktavkastning på minst 1,5%, exkluderat fastighetsbolag”, framgår det i artikeln.
Utveckling Norden kontra Sverige
Morningstar Nordic Dividend Yield Focus Index, som följer nordiska kvalitetsaktier, uppges ha stigit med 4,9 procent under den senaste månaden och 9,2 procent på ett år.
Under samma tid har den övergripande svenska aktiemarknaden, mätt med Morningstar Sweden Index, ökat med 4,4 procent på en månad men sjunkit 8,8 procent under året, enligt sammanställningen.
I artikeln redovisas avkastning och nyckeltal för de svenska utdelningsaktier som gått bäst i maj.
Listan innehåller följande aktier:
- MIPS (börskurs)
- Troax Group (börskurs)
- Alimak-koncernen (börskurs)
- Thule-gruppen (börskurs)
- Betsson (börskurs)
- Nolato (börskurs)
- SKF (börskurs)
- Beijer Alma (börskurs)
- Cibus Nordic Real Estate (börskurs)
- Swedbank (börskurs)
Läs även: Råvaruexperten: Ändra kurs – och tjäna pengar Dagens PS
Läs mer: Bankens nya favorit: AI-aktie med 63 procents uppsida Dagens PS

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.