Dagens PS

Se upp för svackor med börsens tillväxtraketer

börsens tillväxtraketer
Börsproffset Marcus Hernhag varnar för dippar med börsens tillväxtraketer och råder dig att tajma in vinsthemtagningen. (Foto: TT)

Börsproffset Marcus Hernhag varnar för dippar med börsens tillväxtraketer och råder dig att tajma in vinsthemtagningen.

”Ytterst är det ändå den stora framgångssagan som avgör aktiens öde. Tror du på den ska du behålla i alla fall en del av dina aktier, men du måste beakta risken för tillväxtsvackor och därför tar hem en del vinster i tid. Det är mitt råd”, skriver Marcus HernhagPrivata Affärer.

I artikeln går han igenom tre tillväxtraketer: G5 Entertainment, Stillfront och Evolution.

De båda förstnämnda är verksamma inom spelsektorn, dock inte kasinobranschen som Evolution återfinns i.

Hernhag: Potentialen kvarstår

Oavsett har de tre bolagen gemensamt att de haft enormt snabb tillväxt under flera år, men att tillväxten sedan stannat av.

Det är det investerare måste ta med i beräkningarna – att tillväxtbolag kan få svackor, framhåller Hernhag som dock tror att de ovan nämnda bolagen har ”fortsatt goda tillväxtchanser under 2020-talet”.

För placerare handlar det bara om att tajma rätt och göra sina vinsthemtagningar i tid, enligt börsexperten på Privata Affärer.

Läs mer: Börsveckan: Köp kursrusaren – den är billig

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.