Dagens PS

Börsproffs: SAS-aktien är på tok för billig

Rabatten är för kraftig i SAS
Rabatten är för kraftig i SAS
Finwire
Finwire
Uppdaterad: 27 feb. 2018Publicerad: 27 feb. 2018

Flygbolaget SAS handlas med en för kraftig rabatt, enligt börsexperter. Slå till och köp pappret, är rådet.

ANNONS

Mest läst i kategorin

USA:s statskuld fortsätter att ticka upp samtidigt som det politiska läget är låst.
Spela klippet

USA:s skuldberg: "Mycket allvarligt läge"

29 okt. 2025
ANNONS

Det menar norska mäklarfirman Pareto, som upprepar köp med riktkursen 30 kronor efter gårdagens rapport.

Rapporten för det första kvartalet var enligt banken solid. Pareto har därför höjt vinstprognosen, mätt som vinst per aktie, med 13 procent efter rapporten.

Dagens PS kunde i går, tisdag, berätta att SAS tokrusade på kvartalsrapporten.

Under gårdagsmorgonen släppte flygbolaget alltså sin rapport i det brutna räkenskapsåret, där förlusten jämfört med motsvarande kvartal i fjol hade halverats – vilket var klart bättre än väntat. SAS vd Rickard Gustafson tror på en miljardvinst på helåret 2018.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

ANNONS
Laddhybrid-kampanj hos Volkswagen
Volkswagen logo

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.  


Se alla kampanjmodeller här!
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS