Osäkerhet har präglat börsen i Stockholm under våren som handlas kring nollan sedan årsskiftet. Kan det komma ett lyft nu i sommar?
Aktiechefen: Det avgör hur börsen går i sommar


Mest läst i kategorin
Det avgörs av en faktor säger finanshuset DnB Carnegie Private Bankings aktiechef Karl Hedberg.
Läs även: Handelsbanken: Sälj årets börsraket – Dagens PS
Volatil vår
Ser man bara till den aktuella årsnoteringen för börsen så ser det ut som en ganska händelsefattig vår. Breda index i Stockholm är plus 0,4 procent i skrivande stund sedan nyårsklockan ringde.
Men för den som inte levt under en sten det senaste halvåret så vet man att det knappast varit lugnt.
I slutet av februari var börsen upp nästan tio procent och svenska aktiemarknaden jublade.
Spola fram några månader och börsen var ned nästan lika mycket i spåren av Donald Trumps handelskrig.
Nordnets sparekonom varnar
Och nu är vi alltså i princip tillbaka på börskursvan där året började.
“Styrkan i återhämtningen på börsen från mitten på april imponerar. Marknaden väljer än så länge att se osäkerheten som tillfällig och blickar förbi negativ tullpåverkan i år och fokuserar på en återhämtning under 2026”, analyserar DnB Carnegie Private Bankings aktiechef Karl Hedberg i en färsk börskommentar.

“Trenden i marknaden indikerar fortsatt uppgång i det korta perspektivet, men jag bedömer ändå att risken just nu ligger på nedsidan vad gäller nyhetsflöde och ekonomisk data”, fortsätter han.
Så vad betyder det för börsen i sommar, en period som Nordnets sparekonom Frida Bratt nyligen gick ut och varnade för?
Två faktorer avgör börsen i sommar
“Till stor del tycker jag förutsättningarna är relativt oförändrade jämfört med hur det sett ut under våren. Det finns fortsatt en osäkerhet kopplad till tullförhandlingarna, där nyheter kring framsteg vägs mot eventuella nya hot om höjda tullnivåer”, spår Karl Hedberg.
Aktiechefen lyfter särskilt två viktiga faktorer för börsens utveckling kommande månader;
“Den stora frågan är hur stora effekter tullstöket får på makrostatistiken och sommarens rapportperiod. Avgörande blir i hur hög grad företag och konsumenter väljer att avvakta med investeringar och konsumtion.”
När han tittar ännu längre fram mot hösten så vågar han dock vara något mer positiv kring börsklimatet i stort;
“Så länge inte börsutvecklingen blir för volatil i sommar lär vi kunna se fram emot en transaktionsintensiv höst med flertalet börsnoteringar.”
Läs även:
Aktien back 30 procent: Analytikern säger köp och höjer riktkursen – Dagens PS

Bevakar börs, finans och sparande på Dagens PS. Skriver om både svenska och utländska aktier och marknadsplatser. Bevakar såväl små som stora företag med särskilt fokus på investeringstrender som påverkar breda grupper av sparare. Håller ett särskilt öga på snacket på finanstwitter.

Bevakar börs, finans och sparande på Dagens PS. Skriver om både svenska och utländska aktier och marknadsplatser. Bevakar såväl små som stora företag med särskilt fokus på investeringstrender som påverkar breda grupper av sparare. Håller ett särskilt öga på snacket på finanstwitter.