Oron för AI-utvecklingen slår hårt mot en stor mängd företag på Wall Street. Aktier dumpas i företag som riskerar att hamna på fel sida.
AI-oro sänker aktier – slår hårt på Wall Street


Mest läst i kategorin
Det är Bloomberg som rapporterar om hur den ökande oron kring AI fortsätter att slå hårt mot aktier i företag som kan hamna på fel sida av utvecklingens spår.
Det gäller allt ifrån små mjukvarutillverkare till företag som förvaltar stora förmögenheter.
Den senaste utförsäljningen kom tisdag, då ett verktyg för skattestrategier, lanserat av en relativt okänd startup, Altruist, fick aktierna i Charles Schwab, Raymond James Financial och LPL Holdings att falla 7 procent eller mer.
Kursfallen spred sig till Europa dagen därpå med sänkta kurser för AJ Bell, Julius Baer Group och St James´s Place också sjönk.
Det går bra nu – då blir investerarna nervösa. Dagens PS
Djupaste nedgången
För ett antal av dessa aktier var det den djupaste nedgången sedan marknaden föll i handelskrigens spår i april.
Det här är bara de senaste exemplen på den ”sälj först – fråga senare”-mentalitet, som fått fäste i spåren av AI-frammarschen, menar Bloomberg.
”Varje företag med någon form av potentiell risk för störningar säljs urskillningslöst”, konstaterar John Belton, kapitalförvaltare hos Gabelli Funds.
Senaste nytt
”Jag har ingen aning”
I stället för att fokusera på att välja vinnarna, försöker investerare snabbt undvika att bli ertappade med att äga något företag med minsta risk.
”Jag har ingen aning om vad som händer härnäst”, erkänner Will Rhind, vd för Graniteshares Advisors.
”Historien från förra året är att vi alla tror på AI – men vi letar efter användningar”, säger han.
”Och när vi fortsätter att upptäcka användningar som till synes är mer och mer kraftfulla och mer och mer övertygande, leder det nu till disruption.”
Mjukvaruindustrin har plågats av oro kring AI under en tid. Den började skifta mer allmänt till andra sektorer förra veckan, när nya verktyg från Anthropic utlöste ett djupt fall i aktier inom mjukvaror, finansiella tjänster, kapitalförvaltning och juridik.
Sverige och AI: Det avgör utvecklingen. Dagens PS

”För tidigt att säga något”
Samma farhågor drabbade aktierna i amerikanska försäkringsmäklare på måndagen efter att online-marknadsplatsen Insurify presenterat en ny app som använder Chat GPT för att jämföra bilförsäkringspremier.
På tisdagen var aktier inom förmögenhetsförvaltning nästa offer, neddragna av Altruists produkt, Hazel, som hjälper finansiella rådgivare att anpassa strategier för kunder.
För Ross Gerber, vd för Gerber Kawasaki, är ångesten kring AI-förlorare som har drabbat delar av marknaden den senaste veckan för tidig.
Han säger att det fortfarande är alldeles för tidigt att säga exakt vilka konsekvenserna kommer att bli.
”Vi kan försöka extrapolera hur världen kommer att se ut om fem år med AI, men vi vet helt enkelt inte”, konstaterar han.
Nya finansvarningen: ”En tickande bomb”. Dagens PS

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

Buyersclub har byggt en e-handelsplattform med fokus på volym, effektivitet och återkommande intäkter. Affärsmodellen är bevisad genom stark tillväxt de senaste åren. Nu genomförs en företrädesemission för nästa tillväxtfas.











