Enligt Resia har bokningarna med kryssningsfartyt i Medelhavet ökat med 20 procent hittills i år.
Lyxkryssningar poppis i sommar


Mest läst i kategorin
“I år ser vi en kraftig ökning på medelhavskryssningar. Efterfrågan från barnfamiljer blir allt större och så kallade generationsresor till sjöss är en riktigt stor trend just nu. Många tycker att en kryssning är lika enkel som en charterresa. Skillnaden är att man får uppleva mycket mer och att man får se en ny destination varje dag”, säger Lars Olsson, marknadschef på Cruise Market, som är en del av Resia Travel Group, i ett pressmeddelande.
Enligt statistiken lockar det nya kryssningsfartyget MSC Meraviglia – med kryssningar i Västra Medelhavet – flest kryssningsbenägna svenskar.
Fartyget gör sin jungfrutur i juni och med sina 4.500 passagerare beskrivs kryssningsfartyget som rederiets flaggskepp och Medelhavets största fartyg.
Den veckolånga kryssningen startar i Barcelona och gör stopp i Marseille, Malta, Sicilien och i Neapel och Genua.
Här är topp-5-kryssningarna (enligt Resia):
1. MSC Meraviglia – Marseille, Malta och Sicilien (Avresa från Barcelona)
2. Freedom of the Seas – Rom, Toscana och Marseille (Avresa från Barcelona)
3. Norwegian Epic – Rom, Cannes och Neapel (Avresa från Barcelona)
4. Costa Diadema – Mallorca, Toscana och Rom (Avresa från Barcelona)
5. MSC Poesia – Aten, Mykonos och Dubrovnik (avresa från Venedig)

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.
Hos Solresor finns det alltid en resa perfekt för just dig & din drömsemester, oavsett om du vill bo i egen lägenhet, vill njuta av all-inclusive, söker ett paradis för två eller lyxa till det med fem stjärnor.









