Köpenhamn ruvar på en konstskatt.
Kultur på andra sidan sundet


Mest läst i kategorin
Dagens PS skrev nyligen om vart svensken styr kosan i höst och vinter.
Nu tipsar resemagasinet Vagabond om Gerda Wegener-utställningen i Danmarks huvudstad, som pågår till 7 januari på Statens museum för kunst i centrala Köpenhamn.
”Här kan man njuta av en gedigen samling – från renässansmålningar till dansk samtida konst. Här finns också en av världens bästa Matisse-samlingar”, skriver Vagabond.
Kanske värt ett besök om du ändå har vägarna förbi den sjudande storstaden i Öresundsregionen, bara en bro från Malmö i Sverige.
LÄS MER: ”Hit reser svenskarna i höst” ›
LÄS ÄVEN: ”Listor: Hit reser svensken i vinter” ›
LÄS VAGABOND-ARTIKELN: ”A Copenhagen story” ›

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Har ditt flyg varit försenat, överbokat eller inställt under de senaste 3 åren? Som passagerare kan du ha rätt till kompensation vid försenat eller inställt flyg. Se om du har rätt till ersättning och luta dig tillbaka medan Flyghjälp tar hand om den juridiska processen mot flygbolaget och hjälper dig få tillbaka dina pengar.








