Svenskarnas nya resmål under tuffare tider

resor
Istanbul är ett resmål som lockar allt fler, bland annat eftersom man får mer för pengarna där. (Foto: Unsplash)
Johan Augustin
Johan Augustin
Uppdaterad: 30 apr. 2023Publicerad: 30 apr. 2023

Svenskarna öppnar plånboken för semesterresan, trots tuffare tider. Skillnaden numera är dock att resenärerna väljer resmål som ger mer för pengarna, gärna österut som Turkiet och Bulgarien.

ANNONS

Mest läst i kategorin

När det gäller att prioritera så hamnar resandet fortfarande högt upp på listan, trots att många svenskar har det allt tuffare ekonomiskt. Många har redan bokat semesterresan till sommaren, och hos arrangörerna börjar trycket komma upp i samma takt som före pandemin, skriver Di.

“Vår prognos just nu är att vi kommer sälja på en nivå som ligger strax under 2019”, säger Claes Pellvik, Vings kommunikationschef.

ANNONS

MISSA INTE: Ny skatt ska ersätta amorteringskravet, menar expert

Mallorca leder reseligan

Mallorca ligger fortsatt i topp som svenskarnas favoritresmål, och Grekland lockar fortsatt med sina öar Kreta och Rhodos, och det gör även Cypern.

Skillnaden mot tidigare är att många som bokar vill ha mer för pengarna och väljer därför resmål som Turkiet och Bulgarien.

“Det följer mönstret för hur det generellt brukar se ut under ekonomiskt pressade tider. Vi märker även att fler intresserar sig för destinationer som Montenegro och Albanien”, säger Dian Martinez Valencia, kommunikatör på Tui.

Bokar resor tidigt

Att många är tidigt ute råder det ingen tvekan om sedan 65 procent av resorna redan är slutsålda hos Ving, vilket är fem procent mer än under samma period förra året. Inflationen har gjort ett hål i plånboken hos många, men det verkar alltså inte ha haft så stor effekt på resenärer som jagar nya upplevelser.

ANNONS

“På ett sätt är det inte så överraskande eftersom vi vet att det finns ett stort sug att resa”, klargör Claes Pellvik.

Läs även: 5 drömlika stränder att längta till

Läs även: EU stoppar lågprisflyg – nu blir resan dyrare

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Johan Augustin
Johan Augustin

Reporter på Dagens PS baserad i Sydney, Australien. Lång erfarenhet av resereportage.

Johan Augustin
Johan Augustin

Reporter på Dagens PS baserad i Sydney, Australien. Lång erfarenhet av resereportage.

ANNONS

Laddhybrid-kampanj hos Volkswagen
Volkswagen logo

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.  

Se alla kampanjmodeller här!
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

Edvard Lundkvist och Emma Fällman i studion
Spela klippet
PS Studio

Kraftigt bakslag för Rysslands handel med Kina

14 sep. 2025
ANNONS
ANNONS