Flygtrafiken i Europa har nått upp till 50 procent av de nivåer som gällde före pandemin. Det ger optimism både hos flyg- och oljebolag.
Flygtrafiken uppe på 50 procent i Europa


Mest läst i kategorin
Borträknat en kort topp runt jul är flygtrafiken nu på de högsta nivåerna som varit sedan coronapandemin tvingade Europa att stänga ner i mars 2020.
Trafiken nådde på söndagen upp till 50 procent av de nivåer som gällde före pandemin, räknat över en rullande hel vecka i Eurocontrols statistik. Det är en milstolpe som ger hopp åt flygindustrin och oljeraffinaderier, enligt Bloomberg.
När efterfrågan på flygbränsle och fotogen sjönk kraftigt förra året ställde många raffinaderier om sin produktion till bland annat diesel och nafta. Men nu har efterfrågan stigit igen, under april var konsumtionen av flygbränsle upp 74 procent jämfört med föregående år, enligt International Energy Agency.
Flygbranschen börjar bli optimistisk – men även i det mest positiva scenariot från Eurocontrol kommer inte flygtrafiken vid slutet av året nå högre än 79 procent av nivåerna före pandemin.
Läs mer: Flyg med internet: Starlink förhandlar om wifi med flygbolag

Journalist som nu har fokus på börs och finans, med extra förkärlek för makroekonomi, geopolitik och råvaror.

Journalist som nu har fokus på börs och finans, med extra förkärlek för makroekonomi, geopolitik och råvaror.