“Ingen ska någonsin bli illa behandlad på det här sättet.”
Flygskandalens vd ber om ursäkt


Mest läst i kategorin
Filmsekvenserna från det överbokade United Airlines-planet, där vakter med våld släpar ut en passagerare, har upprört en hel värld.
Nu lovar United Airlines vd Oscar Munoz, enligt nyhetsbyrån AP, att det som hänt aldrig ska upprepas.
Men frågan är om det räcker. På tisdagen rasade aktiekursen i United Airlines på New York-börsen. Strax efter klockan 16 hade 7,5 miljarder svenska kronor gått upp i rök.
Planet var på väg från Chicago till Louisville i USA när det stod klart att det var överbokat. När ingen frivillig ville kliva av pekades fyra passagerare ut som inte skulle få åka med varav en vägrade med resultatet att mannen bryskt släpades ut från planet av säkerhetsvakter.
Den drabbade passageraren slog i skallen i samband med ingripandet och på en filmsekvens syns det hur han blöder medan andra resenärer protesterar högljutt.
Enligt Chicagos lokala luftfartsmyndighet har en av säkerhetsvakterna nu tagits ur tjänst efter händelsen.

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.
Hos Solresor finns det alltid en resa perfekt för just dig & din drömsemester, oavsett om du vill bo i egen lägenhet, vill njuta av all-inclusive, söker ett paradis för två eller lyxa till det med fem stjärnor.









