Exotiska resor lockar svensken i jul

Ho Chi Minh-staden i Vietnam har seglat upp som storfavorit bland svenskarnas Asienresor i jul. (Foto: TT)
Ho Chi Minh-staden i Vietnam har seglat upp som storfavorit bland svenskarnas Asienresor i jul. (Foto: TT)
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 14 okt. 2017Publicerad: 14 okt. 2017

Åtminstone om vi får tro en stor researrangör.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Enligt Ticket Privatresor är de hetaste uppstickarna under julledigheten Sri Lanka, Ho Chi Minh-staden i Vietnam och Costa Rica.

Det visar bokningarna, heter det i ett pressmeddelande.

“Intresset för ett julfirande i exotiska länder ökar starkt. Thailand har under många år varit svenska resenärers förstahandsval vid en långresa under vintermånaderna, men fler och fler svenska resenärer får upp ögonen för uppstickare i både Asien och Centralamerika”, säger Katarina Daniels, pr- och kommunikationsansvarig för Ticket Privatresor.

Till Vietnam har bokningarna inför julen ökat med runt 50 procent. Därmed utmärker sig destinationen som ny storfavorit i Asien.

Samtidigt har bokningarna dubblerats till Costa Rica i Centralamerika tack vare en “storslagen tropisk natur och ljuvliga paradisstränder”.

Slutligen utmärker sigSri Lanka med sitt tropiska klimat, djungel och fruktodlingar kombinerat med “en perfekt blandning av strandliv och rik kultur”, enligt Ticket.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

ANNONS
Boka en drömsemester med Solresor – precis så som du vill ha den

Hos Solresor finns det alltid en resa perfekt för just dig & din drömsemester, oavsett om du vill bo i egen lägenhet, vill njuta av all-inclusive, söker ett paradis för två eller lyxa till det med fem stjärnor.

Boka din nästa semester här
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS