Dagens PS
Perfect Weekend

Planet skulle landa - piloten var död

flygplan 777 000 kronor
Den ostyriga passageraren på American Airlines-planet ska betala motsvarande 777 000 kronor – böterna är de högsta någonsin som FAA utfärdat. (Foto: TT)

"Vi har ett problem", meddelade kaptenen.

Expressens Allt om resor berättar med hänvisning till Condé Nast Traveler om den dramatiska nödsituationen ombord på ett av American Airlines plan under en inrikesflygning från Dallas-Forth Worth till Albuquerque, New Mexico i USA, på onsdagen.

Bara någon kilometer från planets slutdestination avled piloten vilket fick kaptenen på flyget att via radio anropa flygtornet och berätta att det var ”problem med en av piloterna”.

Planet, en Boeing 737-800, kunde landa utan problem men ambulanspersonalen som väntade vid grinden lyckades trots hjärt och lungräddning inte återuppliva piloten.

Vad som orsakade pilotens dödsfall är i nuläget okänt.

MISSA INTE: Full pilot skulle precis lyfta  >

LÄS ÄVEN: 20 säkraste flygbolagen i världen 2017  >

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.