Zlatan Ibrahimovic har utökat sin bilsamling. I födelsedagspresent köpte han en ny Ferrari – och bytte ut sin guldfärgade Ferrari SF90 Spider mot en Daytona SP3.
Zlatan bytte guld mot silver – ny Ferrari för 22 miljoner


Mest läst i kategorin
Zlatan Ibrahimovic har köpt en ny leksak för 22 miljoner kronor.
I samband med sin födelsedag i april körde han sin guldfärgade Ferrari SF90 Spider till Ferrari-fabriken i Maranello för att hämta ut lyxköpet: En vit- och silverlackad Daytona SP3.
Ferrari i födelsedagspresent
Varför inte ge sig själv en riktigt fin present på födelsedagen? Det brukar Zlatan göra.
De senaste åren har han i samband med sin födelsedag införskaffa sig en Ferrari-bil på födelsedagen, Det rapporterar Göteborgsposten.
När han fyllde 40 år köpte han guldklimpen SF90 Spider för 5,5 miljoner kronor och på 41-årsdagen köpte han inte mindre än två sportbilar: 812 Competizione A, för sex miljoner och den exklusiva Daytona SP3.
22 miljoner kronor
Den som vill köpa Daytona SP3, som bara tillverkas i 599 exemplar, måste stå på listan över Ferraris utvalda kunder.
Och inte nog med det: du måste också – liksom Zlatan – vara villig att betala 22 miljoner kronor.

Ungefär så här ser Zlatan Ibrahimovics nya Ferrari, Daytona SP3, ut (Foto: Wikimedia Commons).
Kan köra 340 kilometer i timmen
Daytona SP3 har en V12-motor på 840 hästkrafter under huven.
Känner du dig sugen på att få ett riktigt pirr i magen? Då ska du gasa på – Daytona SP3 har en topphastighet på hela 340 kilometer i timmen.

Reporter på Dagens PS med fokus på ekonomi.

Reporter på Dagens PS med fokus på ekonomi.

Hitta allt från bestsellers till unika fynd för hem och hobby. Adlibris gör kvalitet tillgänglig för alla. En smart investering i din kunskap och fritid.









