Finland reglerar vitt snus. Nu klubbar regeringen igenom en ny tobakslag.
Finland reglerar vitt snus – klubbar ny tobakslag


Mest läst i kategorin
Vitt snus sveper över världen, från USA till Australien.
Finland reglerar vitt snus
I Finland ska det dock bli tuffare att sälja de populära nikotinpåsarna.
Regeringen har nämligen klubbat igenom en ny tobakslag, berättar Yle.
Senaste nytt
Enbart två smaker
Framöver är det slut på fantasifulla smaker för det vita snuset när endast mint och mentol får säljas i Finland.
Doserna har fram till nu innehållit olika mycket nikotin men hädanefter kommer de innehålla högst 16,6 milligram nikotin per gram av produkten.
Det vita snuset kommer endast lagligt kunna köpas i tobaksaffärer och inte över nätet eller över telefon.
Inte synliga i butik
De ska dock inte vara synliga i butikerna och utseendet på snusdoserna ska göras mer enhetligt.
Precis som för cigarettpaket ska doserna ha tydliga hälsovarningar på både finska och svenska.
Förbjuds på skolor
Den som år under 18 år får inte använda eller köpa nikotinpåsarna, och det vita snuset förbjuds på vissa arbetsplatser som skolor och daghem.
Det vita snuset har länge marknadsförts som “tobaksfritt” av tobaksindustrin som ett nytt fräscht alternativ till traditionellt snus.

Höga doser av nikotin
Vitt snus innehåller dock höga doser av nikotin, som i sin tur framställs av just tobak, berättar svenska Hjärt-Lungfonden.
Nikotinpåsarna är ofta vanligare bland flickor än pojkar och kan gå långt ner i åldrarna visar rapporter.
Tobaksindustrin hävdar att snus räddar många liv genom att det blir färre rökare men statistik visar att många istället fastnar i ett blandmissbruk och fortsatt beroende.
Läs även:
Snus, vapes eller cigg? Det är sämst för dig. Dagens PS
Köpråd för snus-aktien: “Potentialen i USA enorm”. Dagens PS

Reporter på Dagens PS baserad i Sydney, Australien. Lång erfarenhet av resereportage.

Reporter på Dagens PS baserad i Sydney, Australien. Lång erfarenhet av resereportage.