Genier idiotförklaras efter fylleslag och polis

Bilden är tagen i ett annat sammanhang. (Foto: TT / Montage)
Bilden är tagen i ett annat sammanhang. (Foto: TT / Montage)
John Uggla
John Uggla
Uppdaterad: 12 nov. 2021Publicerad: 29 maj 2017

”J-vla idioter”, dundrar Mensas ordförande efter att polis kallades in.

ANNONS
ANNONS

När Mensa – föreningen för människor med högt IQ – samlades för årlig träff i Eskilstuna i helgen verkar intelligensen ha lyst med dess frånvaro. Det hela började fridfullt med mingel, spel och seminarier men urartade för vissa i ett fullskaligt fylleslag på småtimmarna, rapporterar Eskilstuna-Kuriren.

Enligt tidningen ska kvällen och natten blivit extra blöt för några av de hundra medlemmarna som deltog. Vittnen har lämnat uppgifter om att personer ska ha festat med medtagen alkohol i korridorerna, brutit sig in i ett konferensrum, tagit sig upp på taket samt spelat trummor klockan fyra på söndagsmorgonen.

Hotellet ska enligt uppgift ringt säkerhetsvakter som i sin tur tillkallat polis till platsen. Situationen ska då ha lugnat sig snabbt och inga ingripanden behövde göras, enligt vakthavande polisbefäl Mikael Ericson.

Per Wikström, på Mensaföreningen i Eskilstuna, uppger att personerna agerade på eget bevåg på hotellet och rummen som de ordnat själva. Men det hindrar inte Mensas ordförande Monika Orski från att tappa fattningen i den slutna Facebook-gruppen för evenemanget.

”Sällan har jag skämts så över Mensa Sverige /…/ Ni är en skam, och förtjänar inga bättre skällsord än jävla idioter”, skrev hon bland annat, enligt Eskilstuna-Kuriren.

MISSA INTE: Julfester vi minns – men helst glömmer  >

LÄS ÄVEN: Firmafest från helvetet – sex som urartade totalt  >

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS