Flygresor dyrare och flygplats stängs?

Den föreslagna flygskatten får ödesdigra konsekvenser
Den föreslagna flygskatten får ödesdigra konsekvenser
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 24 feb. 2017Publicerad: 24 feb. 2017

Det varnar flygbolagen. Här är orsaken.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

En utredning som regeringen tillsatt föreslår att en specialskatt ska införas på tre olika nivåer – och den drabbar ytterst resenärerna.

Enligt Dina Pengar handlar det om en skatt på 80 kronor för resor inom Europa medan skatten blir 280 kronor för resor utanför Europa, maximalt 600 mil från Arlanda.

Slutligen är förslaget en skatt på 430 kronor på resor längre än 600 mil utanför Europa.

Skatten ska inte omfatta barn under två år men enligt tidningen skulle en resa till USA, om utredningens förslag går igenom, bli minst 430 kronor dyrare och flygbolagen får till en början med betala notan men i slutändan hamnar den på passagerarnas bord.

Totalt väntas flygskatten generera 1,8 miljarder kronor till statskassan och bakgrunden är att man vill få folk att resa klimatsmartare.

Men flygbolagen rasar och enligt Norwegianchefen Bjørn Kjos leder pålagan bland annat till att flygplatsen Skavsta måste stänga, skriver Dina Pengar.

Även SAS styrelseordförande Fritz Schur är upprörd:

”Förslaget är feltänkt från början till slut”, säger han.

”Det är min förhoppning att politikerna ska inse vilka negativa effekter en flygskatt ska få för Sverige och att flygskatten aldrig når riksdagens bord.”

ANNONS

MISSA INTE: Flygbolagets räd chockar: ”SAS är desperat”  >

LÄS ÄVEN: SAS hånar Miljöpartiets nya flygskatt  >

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

ANNONS
Få upp till 6 500 kr i ersättning för försenade eller inställda flyg!
Flyghjalp.se logo

Har ditt flyg varit försenat, överbokat eller inställt under de senaste 3 åren? Som passagerare kan du ha rätt till kompensation vid försenat eller inställt flyg. Se om du har rätt till ersättning och luta dig tillbaka medan Flyghjälp tar hand om den juridiska processen mot flygbolaget och hjälper dig få tillbaka dina pengar.

Beräkna din ersättning här!
ANNONS
ANNONS