”Åskväder, regn, starka vindar, kusterosion och skadliga bränningar” väntas när Australien nu varnas för ”enorma vågar och skyfall”.
Varningen: "Enorma vågor och skyfall"


Mest läst i kategorin
Det är ett lågtryckssystem som snabbt intensifieras och blir vad som kallas ”bombogenes” utanför Australiens östra kust som ger varningen för allvarligt väder.
Vädret väntas drabba kuststäder, däribland Sydney, med ”enorma vågor, skyfall och stormvindar som kan riva ner träd och kraftledningar”, skriver SMH.
Myndigheterna har placerat ut 395 volontärer och fordon med hög markfrigång längs kusten liksom utryckningsfordon och helikoptrar.
”Alla behöver vara mycket vaksamma och förberedda. Vi väntar åskväder, regn, starka vindar, kusterosion och skadliga bränningar”, säger Debbie Platz hos State Emergency Service, SES.
Hon uppmanar alla att ladda ner en app för information och satt säkra utemöbler och studsmattor, rensa stuprör och flytta bort fordon från platser med träd nära.
Extremväder höll 242 miljoner elever borta. Dagens PS
Kraftigaste ovädret
Tisdag och onsdag kommer det kraftigaste ovädret och SES varnar för skyfall på 200 millimeter och vindbyar som kan nå hastigheter av 125 km/h.
Det nu aktuella ovädret kommer, tror man, inte att nå nivå av ”bombcyklon men ge hårda vindar och regn under 48 timmar.
Båtar och stränder är farozoner när vågorna väntas nå höjder på 5-6 meter och SES har utfärdat översvämningsvarningar för floder i stora delar av regionen New South Wales.
“En del av det kraftigare regnet kan leda till översvämningar i floder”, säger Daniel Hayes vid SES
”Vi kan också se översvämningar bortom själva floderna, med tanke på att det finns en sannolikhet att vi kommer att se åtminstone vissa områden med ganska kraftigt regn.”

”En sällsynt händelse”
Den snabba intensifieringen av lågtryck till ett våldsamt vädersystem kallat ”bombogenes” av meteorologer, är en sällsynt händelse.
Wunder de kommande 24 timmarna eller så kommer vi att se lågtrycket formas ganska djupt och snabbt, och det centrala trycket sjunka avsevärt, någonstans i storleksordningen 20 till 30 hektopascal”, sa Daniel Hayes från byrån.
Två lågtryckssystem kommer att mötas över Australien.
”De två kan bara dansa runt varandra och båda överleva men dra ut energi från varandra. Eller så kan de slås samman, och man får så småningom ett system som är starkare”, analyserar Hayes.
Matas med värme och fukt
De två lågtryckssystemen skulle kunna genomgå Fujiwhara-effekten, där två system roterar runt varandra, enligt Weatherwatch-meteorologen Anthony Cornelius.
Det skulle ytterligare komplicera prognoserna och kan göra det dåliga vädret mer utdraget i tid, menar han.
Tropisk värme i Korallhavet och ovanligt höga temperaturer i Tasman, upp till 2,5 grader över genomsnittet, matar vädersystemet med mer energi och fukt, skriver SMH.
Under helgen ledde det, bland annat, till skyfall på 50-100 millimeter över delar av Queensland.
Varning: Det hotar världens ekonomi och existens. Dagens PS
Faktorn som många missar om extremväder. Realtid

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.